Калканът в Черно море застрашен, квотата за улов се намалява с още 15%

Българският бряг е най-безопасен за деликатесната риба, трети страни я ловят безогледно

калканНа заседанието на Съвета на министрите  по земеделие и рибарство на 15 и 16 декември, България ще се оплаче от свръхулова на калкан, който извършват другите държави, граничещи с Черно море. Към момента страната ни усвоява устойчиво запаса на калкан и прилага далеч по-рестриктивни мерки от третите страни, опериращи в Черноморието, но налаганите ограничения само от наша страна не повлияват в положителна посока състоянието му. В позицията си България ще изрази безпокойството си и относно констатациите за високото ниво на незаконни, нерегулирани и недекларирани риболовни дейности, които се отнасят към дейностите в международен аспект. Нашата позиция бе одобрена на днешното заседание на правителството.

Квотата за улов на калкан също ще бъде разгледана от Съвета на министрите. Предложението предвижда България и Румъния да намалят за пореден път количествата от калкан, като от общо 86,4 тона ги сведат до 73,44 тона (около 15% по-малко) през 2015 г. Комисията предлага количеството да бъде разпределено по равно между двете страни. Това означава, че ако на Съвета не настъпят промени, българските рибари ще могат да разчитат на улови, които не трябва да надхвърлят 36,72 тона. България ще настоява за запазване на нивото на квотата за калкан. Страната ни ще подчертае необходимостта от създаването на условия за равнопоставеност между всички черноморски страни и изграждане на модел за управление на рибарството в Черно море, който да се прилага и спазва от всички.

По отношение на трицоната (вид цаца) няма намаление на квотата спрямо нивата от 2014 г. – за България 8032,5 т и за Румъния 3442,5 тона. България ще подкрепи предложението на Комисията за запазване на риболовните възможности за 2015 г. за запаса от цаца.

 

Leave a Comment