Проектозаконът за тютюна предвижда максимум две организации на производители
Всички спорове за качеството ще се решават от експерти в рамките на пет дни
Изложеният за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните проект за изменение и допълнение на Закона за тютюна слага бариера пред разрояването на организациите на производители и на преработватели на тютюн. В чл. 17 се посочва, че за да се създаде организация, в нея трябва да членуват поне 50% от вписаните в регистъра тютюнопроизводители, които освен като численост, трябва да имат общо производство с обем от поне 50% от цялата тютюнева продукция. Освен това организацията трябва да има регионални структури в не по-малко от осем области, в които традиционно се произвежда тютюн. Така законът ще уреди в страната да има максимум две организации.
За организацията на преработвателите не се изисква численост, а единствено обем, който трябва да е не по-малък от 50% от цялата преработена продукция в страната.
Проектозаконът предвижда нов чл. 5, според който производството на тютюн да се извършва по инструкции за производство, бране, сушене и производителска манипулация, утвърдени със заповед на министъра на земеделието и храните.
В ал. 2 изрично се посочва, че производителите трябва да ползват сертифицирани семена с доказан произход, които отговарят на изискванията на Закона за посевния и посадъчния материал. Контролът за качеството, чистотата и произхода на тютюневите семена се гарантира от Министерството на земеделието и храните, се казва в проекта.
Чл. 9 от предишния закон се изменя и указва, че при спор окачествяването на тютюна се извършва от експерт по окачествяване на тютюна към съответната комисия по тютюна. Окачествяването се извършва в 5-дневен срок от поискването му. В случай, че има спор, се извършва повторно окачествяване от тричленна комисия от експерти по окачествяване на тютюна към комисията по тютюна като повторното окачествяване е окончателно.