Протестиращите нямат шанс за Парламента
С тях обаче всяка власт ще се съобразява, смятат политолози
Протестиращите най-вероятно няма да имат своя група в Парламента. Ако бяха обединени в една формация можеха да
спечелят 4-5 процента от гласовете. Дотук обаче те се разцепиха на 4 движения и така драстично съкратиха шансовете си. Около това се обединиха политолозите Румяна Коларова и Живко Георгиев, които тази сутрин бяха гости на БНТ.
„Протестите имаха реален потенциал, но той се разпръсна“, поясни Живко Георгиев. Според него каузата „против“, която събра хората на площадите е била обединяваща, но в момента, в който е трябвало да се направи следващата стъпка – за реално участие на обществото в законодателната работа на Народното събрание, се е случил типично българския процес на разделение. „Следващият Парламент ще е доминиран от партии, които за добро или зло, всички ние познаваме“, видя Живко Георгиев.
Румяна Коларова го подкрепи, като посочи, че опита на политолозите предсказва този развой. „За съжаление формациите на протестиращите не разполагат с време, за да избистрят профила си и да се утвърдят като сериозен предизборен участник“, допълни тя.
Политолозите побързаха да кажат, че протестите все пак са постигнали нещо значимо – пренаредили са предизборните програми на партиите, които днес поставят акцента върху социалната политика. Освен това са променили и подредбата на кандидат-депутатските листи. Но най-важното, което се промени е, че оттук нататък, независимо от това коя коалиция или партия ще ни управлява, протестите винаги могат да бъдат подновени. Вече никое правителство не може да работи в стария комфорт на безнаказаност.