Пенсионният модел на ГЕРБ одобрен с подкрепата на ДПС. Кънев е смутен
Председателят на ДСБ се запита дали някои среди в партията на Бойко Борисов не използват отсъствието му, за да го поставят пред свършен факт
Депутатите приеха пенсионния модел, предложен от ГЕРБ. Той бе одобрен със 120 гласа „за”, 57 „против” и 35 „въздържали се”. Предложението беше подкрепено от парламентарните групи на ГЕРБ, ДПС, трима депутати от БДЦ(Бареков) и двама от независимите народни представители. Трите коалиционни партньори на ГЕРБ – Реформаторски блок, Патриотичен фронт и АБВ гласуваха против .
Спорните текстове предвиждат родените след 1959 г. да могат да избират дали 5%те процента върху заплатата им да бъдат внасяни в НОИ или в частен пенсионен фонд. От 2000 г. насам това задължително допълнително осигуряване бе насочвано към частен пенсионен фонд.
Днес президентът Росен Плевнелиев обяви позицията си в специално съобщение, а именно, че подобни съществени промени в Закона за държавното обществено осигуряване трябва да се предприемат след като се проведе задълбочен анализ и обсъждане. Според държавния глава е необходим тримесечен срок за това.
Също днес предиобед финансовият министър Владислав Горанов заплаши с оставка, ако ГЕРБ отложи новия пенсионен модел и се откаже от гласуването му в пленарна зала.
В късния следобед Радан Кънев заяви пред бТВ, че очертаващата се коалиция между ГЕРБ и ДПС по спорната пенсионна реформа му прави изключително лошо впечатление и го смущава.
Кънев се запита дали някои среди в ГЕРБ не се възползват от отсъствието на лидера и министър-председател, за да го поставят пред свършен факт. (Бойко Борисов е в Брюксел, а преди това имаше срещи с британския премиер Джеймс Камерън и с канцлера на Германия Ангела Меркел – б.р.). Според реформатора, подобна промяна на пенсионната система трябва да се извърши след като се коментира, анализира, съгласува и прогнозира като ефект. Неслучайно сегашният работещ модел бе въведен след двегодишно проучване, обясни Кънев.
В пленарна зала председателят на Демократи за силна България запита „Кога се изпи това кафе“, визирайки единната позиция на ГЕРБ и ДПС и прословутото „случайно“ кафе, което пиха Лютви Местан и Бойко Борисов в Кърджали преди евроизборите.