ГЕРБ ще се откаже от новия пенсионен модел, ако до 31 март не убеди противниците му
Липсва публична информация за инвестициите на частните фондове и начина, по който взимат решения за тях, каза Владислав Горанов
ГЕРБ е готова и да се откаже от предложения нов пенсионен модел, ако предвидените дебати по него в периода 1 януари – 31 март докажат, че той не е добър. „Ако свободата е нещо лошо, готови сме да се откажем“, заяви тази сутрин пред Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.
„Самият факт, че толкова се истеризира този дебат, показва, че той трябва да се води“, каза Горанов.
Министърът попита защо досега не е виждал реклами на универсалните пенсионни фондове и защо лично той не е получавал до момента справка за партидата си от фонда, в който отиват 29% от пенсионните му отчисления. Горанов не постави под въпрос стабилността на частните фондове, но посочи, че липсва публична информация за техните инвестиции и начина, по който се взема решения за тях.
Владислав Горанов даде пример с професионалните пенсионни фондове, към които насочват част от осигуровките си работници като миньорите и други професии. Те е трябвало да започнат да изплащат допълнителни пенсии още през 2010 година, но и до момента това не се е случило. „Има риск това да се повтори и при универсалните пенсионни фондове и ние да останем в капана на собствената си недалновидност“, поясни финансовият министър.
Той определи като неистина все по-повтарящия се етикет, че новият пенсионен модел е „национализация“ на пенсионните вноски.
Младите хора, които тепърва ще излязат на пазара на труда, ще имат една година да направят своя избор дали да внасят осигуровките си на 100% в НОИ или да изберат универсален фонд. Ако младежите останат инертни и не решат, след като отмине годината те автоматично ще бъдат прехвърлени към солидарната система, тоест към НОИ. Според Горанов е възможно при предстоящите преговори това да се промени и парите от вноски автоматично да се насочат към частните фондове.
На въпроса дали не са прави политиците, които твърдят, че между ГЕРБ и ДПС има дълготрайно партньорство, Горанов отговори, че това са комплексарски истории. „Политиците не трябва да имат комплекси да си говорят.“ И даде пример с обратното начисляване на ДДС при зърнопроизводството, когато ГЕРБ е подкрепила решението на БСП и ДПС, защото партията е преценила, че стъпката е правилна.