Доц. Христо Бозуков: Още 3000 т тютюн ще изскочат догодина

Производството не се увеличава, а необявените през 2010 г. количества излизат на светло, смята директорът на Института по тютюна и тютюневите изделия Христо Бозуков

„Протестите на тютюнопроизводителите за допълнително пари от бюджета можеха да се предскажат още през 2009-2010

доц. д-р Христо Бозуков

доц. д-р Христо Бозуков

година“, посочи директорът на Института по тютюна и тютюневите изделия доц. д-р Христо Бозуков. Той е убеден, че догодина отново ще има вълнения в бранша, тъй като се очаква той да обяви допълнителни 3000 т реколта, които не са предвидени в националните доплащания. Самият институт е тютюнопроизводител, но по-успешната му и мащабна дейност е производството на висококачествени семена на едролистни сортове тютюн.

Доц. Бозуков поясни, че по данни на Фонд „Тютюн“ от 2009 г. годишното национално  производство на суровината е 53 000 тона. През 2010 година обаче обявеното за доплащания количество изведнъж паднало на 43 600 тона. „Истината е, че през същата година влезе в сила условието върху сумите за подпомагане да се начисляват данъци и осигуровки. Тогава доста производители предпочетоха да не получават бюджетните средства, тъй като техните сметки сочеха, че след отчисленията полагаемата им се сума става толкова малка, че не си струва да се включват в схемата“, поясни директорът.

Според него производството на тютюн на практика никога не е падало под обявените от фонда преди 4 години количества. Сега обаче, след като условието за облагане на задължителната бюджетна помощ отпадна, е започнал обратния процес – на  добавяне на нови и нови количества произведен тютюн към базисните 43 600 тона, регистрирани през 2010 година. През 2011 г. са отчетени 46 000 тона произведена продукция. А през 2012 г. – 50 300 тона. „Със сигурност през 2013 г. количеството ще се увеличи с още 3000 тона и тогава пак ще трябва да се търсят допълнително средства“, прогнозира доц. Бозуков.

Пак през 2010 г. държавата е определила, че за доплащанията на тютюнопроизводителите са необходими около 73 милиона лева. Сумата обаче днес се оказва недостатъчна при актуализиране на данните за произведено количество суровина.

Асоциацията на тютюнопроизводителите и Министерството на земеделието и храните подписаха съвсем наскоро споразумение за допълнителни около 11 милиона лева, които трябва да се раздадат на бранша. Редът е първо Брюксел да одобри средствата, а след това правителството да се опита да ги осигури. „Дали и кога това ще се случи, е съществен въпрос, който засега е без отговор“, каза директорът.

Leave a Comment