Нова фитосанитарна наредба въвежда полицейски контрол върху растенията

Целта е земеделието да се предпази от карантинни вредители
Само продуктите с местен произход, както и зърнени култури, сушени бобови, грудки от маниока и остатъци от производството на растителни масла ще се движат свободно

защита на растениятаНова Наредба за фитосанитарен контрол въвежда полицейски правила за надзор върху растения, растителни продукти и други обекти както в страната, така и по границите. Проектът на норматива е публикуван в интернет страницата на Министерството на земеделието и храните – виж ТУК.

„Проектът има за цел предотвратяване въвеждането и/или разпространението на карантинни вредители на територията на Европейския съюз. Растителноздравният режим е отворен режим – въвеждането във и движението на територията на Европейския съюз на растения, растителни продукти и други обекти е разрешено при условие, че отговарят на определени изисквания. Увеличеният обем на вноса от другите континенти предполага голяма вероятност от въвеждане на чуждоземни вредители, за което допринасят в значителна степен глобализацията на търговията и климатичните изменения“, се казва в мотивите за създаването на наредбата, написани от зам.-министър Цветан Димитров.

След обнародването на наредбата за фитосанитарен контрол митническите и транспортните органи няма да могат да освобождават, направляват или транспортират в или извън страната товари и превозни средства, съдържащи растения, растителни продукти и други обекти, които могат да бъдат носители на вредители, без писмено разрешение от органите на фитосанитарния контрол. Преди това растенията и продуктите ще бъдат изследвани от служителите по растителна защита в системата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).  Не само растенията, но и дървесината под формата на постелъчен материал, също ще бъде под надзора на фитосанитарните органи от момента на въвеждането им в митническата територия на Европейския съюз докато се установи, че отговарят на изискванията по тази наредба.

Наредбата предвижда издаването на растителни паспорти както за растения, продукти и други обекти, внос от трети страни (Приложение 5, част Б), така и за стоките, които идват от ЕС. Списъците включват разсади, семена, плодове, също и дървесни видове.

Растителни паспорти не се издават за растения и растителни продукти, изброени в приложение № 6, се казва в наредбата. Приложението се отнася за зърнени култури и продукти от тях, сушени бобови растения, грудки от маниока и продукти от тях и остатъци от производството на растителни масла. Преди това обаче проверка трябва да установи, че тези продукти отговарят на фитосанитарните изисквания по отношение на вредители по време на съхранение. Тези растения и продукти се движат свободно, както растенията и продуктите с местен произход.

Растителният паспорт може да бъде като официален етикет или като официален опростен етикет. Ссвен произход (ЕС, България и издателят на паспорта – съответната дирекция на БАБХ), паспортът трябва да има регистрационен номер, ботаническо наименование на стоката, количество и други атрибути. Въпросният паспорт се използва еднократно.

Транзитно преминаване без извършване на фитосанитарна проверка се допуска, ако стоката е опакована, така че да изключва възможността за разпространение на вредители при движение на растения, растителни продукти и други обекти, които носят фитосанитарен риск. Растителни продукти и други обекти, предназначени за износ и реекспорт подлежат на фитосанитарен контрол, когато нормативната уредба на страната вносител го изисква.

Износителите на растения и продукти са длъжен най-малко три работни дни преди експедирането да подаде заявление за извършване на фитосанитарен контрол и за издаване на фитосанитарен сертификат.

Всяка Областна дирекция по безопасност на храните ще води официален регистър за фитосанитарен контрол, в който ще трябва да се впишат износители или вносители на разсади, плодове и семена, предназначени за ЕС или трети страни. В регистъра ще бъдат включени също тези, които събират и разделят партиди, също и преработватели, които ползват растения от списъците, складов, магазини, тържища и други. Фитосанитарният контрол на включените в регистъра ще се осъществява чрез редовни и внезапни проверки.

 

Leave a Comment