Затворете учебниците! Вече няма ранни, средно ранни и късни зеленчуци
Който се сети да извади септемврийска реколта от домати, ще спечели, предвижда агрономът Ради Радев
„Фермерите поумняха. Вече няма ранно, средно ранно и късно производство на зеленчуци, както пише в учебниците. От ноември до юли отглеждаме разсади. Производителите започнаха да разбират, че е по-добре да изкарват продукция на пазара непрекъснато и плавно във времето, вместо наведнъж всички да струпат реколтите си на тезгяха.“ Това разказва агрономът Ради Радев, който ръководи производството в завода за разсади край Пловдив на фирма „Полимекс“.
„Това е добър ход от страна на производителите и той предотвратява натиска върху пазара, от който те не печелят. Сега се питам кога фермерите ще се сетят, че трябва да изкарат реколта от домати през септември. От известно време в този месец червеният зеленчук е дефицитен. През септември обикновено нямаме внос, а родното производство е много слабо. Не е нормално по това време на годината зелените домати да струват 1.20 лева“, коментира агрономът.
В завода за разсади работят най-вече със семена на клиенти. Има бутикови поръчки със сто семена, има и индустриални – със милион. Отскоро „Полимекс“ предлага и готови разсади, които фирмата е произвела със собствени семена. За тях обаче клиентите предварително се записват и чакат. Шансът да закупят отгледани разсади идва от усърдието на фирмата да обезпечи напълно поръчките. Така в завода се засяват повече семена от поръчаните, за да може да реагира, ако фермерът загуби част от подрастващите растения.
Ради Радев е забелязал, че семената от зеленчуци, които виреят в далечни страни като Индия, Тайланд и други, са доста по-капризни от българските, и като цяло от европейските. По-трудни за отглеждане са и хибридните, най-малкото заради това, че са изключително скъпи и всяко непоникнало семе е щета. Въпреки че в завода пристига посевен материал от Куртовска капия, според Ради Радев семената със сигурност се отличават от оригинала. „Хората търсят някогашната Куртовска капия, за която се знае, че осем чушки тежат горе-долу един килограм, а дръжките ѝ са завити като кукички.“
Прочети още: Завод за разсади в Пловдив работи за над 300 производители на зеленчуци и цветя
В момента в оранжериите на завода отглеждат разсади на салати и ранно зеле за открито производство, и гъсти зеленчукови разсади за полиетиленови палатки. Преди два месеца пък помещенията са били засети със семена от домати и краставици за първата реколта на 2015 г. в отопляемите оранжерии.
„В страната има нужда от повече оранжерии за доотглеждане на разсадите“, отбеляза Ради Радев. В завода на „Полимекс“ например доматите растат от четири до девет седмици според поръчката на клиента. По принцип обаче, когато растението пусне трети лист вече е готово за разсаждане. Оттам нататък ако са направени оранжерии за доотрастване, клиентите могат да ги ползват. Такива обаче почти няма. Причината е и финансова. Създаването на оранжерия е сериозна инвестиция, но оборудването ѝ за разсадопроизводство струва още толкова.