МЗХ обяви мерки за спасяване на горите
С изменение на Закона за ДДС може да се спре възстановяването на данъка при износ на дървесина. Зам.- министър Георги Костов изрази готовност да работи с мрежата, която създава проф. Михаил Константинов
Автор: Мартин Иванов
С изменение в закона за ДДС и въвеждане на временна мярка за спиране изплащането на налога на фирмите износителки, може да се ограничи износа на обла дървесина както в рамките на ЕС, така и за трети страни. Това съобщи днес заместник-министъра на земеделието Георги Костов. Това е една от допълнителните мерки, които се предприемат с цел повишаване на устойчивостта и многофункционалността при стопанисването на горите.
Все още обаче не е ясно дали подобна мярка не противоречи на сключените между Турция и ЕС споразумения, уточни той. Сред мерките е и забрана за ползване на горските и полски пътища от неспециализирана техника, за което е издадена и заповед от министъра на земеделието и храните Десислава Танева.
Заместник-министър Костов призна, че слабата инфраструктура в горите е един от основните проблеми в сектора. Стана ясно, че между 2001 и 2011 година за строителството на горски пътища са били инвестирани около 20 млн. лева. Освен това се предвижда ускоряване на процеса на сертификация на държавните гори, като в момента едва 15% от тях са сертифицирани, а при други 10% процесът на сертификаия е в ход. Плановете са до края на годината да бъдат сертифицирани 80% от държавните гори. За сравнение в другите страни членки на ЕС са сертифицирани 100% от горите.
Към момента 78% от горите у нас са държавна собственост, като 5% от тях се стопанисват от МОСВ. Други, около 12%, са общински, а останалите частни. Общият запас от дървесина възлиза на около 60 млн. куб. метра, от които по думите на зам. министър Костов годишно се изсичат малко над 1%. По официални данни годишната незаконна сеч на дървесина възлиза на около 40 хил. куб. метра, но наскоро от неправителствените организации изнесоха данни, че тя е достигнала 1 млн. куб. метра.
Костов припомни, че само за около 2 месеца след създаване на специалните мобилни групи са направени 1 833 проверки, при които са съставени 607 акта и са конфискувани 313 куб. метра дърва. Освен това вече започна въвеждането на нова маркировка на дървесината и поетапно – на система за електронно проследяване на автомобилите с дървесина, което ще приключи през есента.
От аграрното министерство въведоха вече ограничение до 20% на възобновяемата сеч и до 30% на всички други видове сечи.
Според друга мярка всички краткотрайно планирани сечи са преобразувани в дълготрайно планирани, така че една гора да се изсича не за период от 10-15 години, а за период от 25 и повече години.
Георги Костов заяви, че администрацията ще се радва, ако всички сигнали за нередности, включително и тези от мрежата, която обяви, че създава проф. Михаил Константинов, постъпват своевременно в аграрното министерство и Агенцията по горите, за да се вземат незабавни мерки.
Създава се национална мрежа „За гората“ срещу дървената мафия
По отношение на случая с изнесената информация за незаконна сеч край Малко Търново, той каза, че се правят проверки и изрази съпричастност с местните власти. Заместник-министър Костов обаче попита защо не е било направено нищо за предотвратяването на закононарушения в района, когато горите все още са били общински, и когато по думите му ако се наредят камионите с изсечена дървесина, колоната щяла да стигне от Малко Търново до Виена.