Законът за земеделските земи влиза утре в пленарна зала
Правните основания за ползване на нивите ще се обявяват до 27 февруари, а за полски пътища и канали до 15 април. Собствениците, които не знаят кой им обработва парцелите, ще получават наемите си от областните земеделски дирекции
Автор: Мартин Иванов
Промените в Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи отиват в пленарна зала и още утре ще бъдат гласувани на първо четене, след като и последните изменения бяха приети днес на заседание на парламентарната комисия по земеделие.
С тях се утвърждават принципите за доказване на правно основание за ползване на земеделските земи.
Депутатите решиха да удължат срока за подаване на декларации за доказване на правни основания за ползване на земеделските земи до 27 февруари, а за основанията за ползване на полски пътища и канали – до 15 април.
Освен това се реши парите за така наречените „бели петна” да постъпват в специална сметка на областните дирекции по земеделие, докато средствата от наемите за ползване на полските пътища ще отиват в общините. Право за ползването им ще се дава на притежателите на съответните масиви.
При служебните споразумения за уедряване на земеделските земи се запазва само изискването за нотариална заверка, като отпада това за регистрирането им в Агенцията по вписванията.
Запазват се изискванията относно търговските дружества, притежатели на земи, за които са предвидени глоби от по 100 лева на декар, в случай, че не отговарят на условията приети през миналата година, сред които е и да не са офшорни компании.
„С новите изисквания приети днес се преодолява една несправедливост от последните десет години, защото много хора получаваха пари без да имат правно основание за ползване на земите”, коментира Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ. Според него именно липсата на правно основание за ползване на земите доведе до такава разлика между големи и малки производители. Освен това бяха създадени различни предпоставки както за неправомерно получаване на субсидии, така и за нерегламентирано очертаване на земи, от хора, които никога не са се занимавали със земеделие, а са получавали пари за това.
Другата важна промяна според него е, че с новата законова рамка за доказване на правни основания се запазват съществуващите договори за агроекология, така че да не се налага фермерите, поели ангажименти по тази мярка, да връщат пари заради тяхното неизпълнение. Основните проблеми за производителите според него ще са свързани с липсата на достатъчно информация за направените промени. Той изрази надеждата си, че администрацията ще успее бързо да се задвижи и да реализира на практика новите неща.