„Монди Стамболийски“ иска да увеличи производството на хартия с 50%, но отрича
В инвестиционно предложение до МОСВ в края на 2014 г. заводът представя намерение да увеличи денонощното производство от 283 на 427 тона
Производителят на хартия и опаковки „Монди Стамболийски“ЕАД планира да увеличи производствениякапацитет на участъка за целулоза от 96 хил. т. АСЦ годишно на 130 000 тона. Реалното производство на хартия също ще нарасне от 283 т/денонощие до 427 т/денонощие (със 144 т. хартия или с малко над 50%). Това се вижда от инвестиционното предложение на дружеството (изх. № 0714/16.12.2014г., вх. № ОВОС-856/16.12.2014г.), което е публикувано в интернет страницата на екоминистерството.
Инвестиционното предложение е за „разширение на участъка за производство на целулоза от дървесина, което включва обновена технологичната линия за промиване, сортиране и обезводняване на целулозата, нова линия за каустизиране и „просветляване” на силната бяла луга и нов резервоар за плътна черна луга Т11-2“.
Заводът в Стамболийски смята още да замени спомагателното гориво мазут с природен газ, което ще наложи извеждане от експлоатация на четири резервоара за мазут и инсталиране на нови газови горелки.
За допълнителна информация по подготвяната инвестиция АгроПловдив изпрати запитване до „Монди Стамболийски“ЕАД и след близо седмица получи отговори. От тях се разбира, че „дружеството не планира инвестиции“ и че това, което предприема е „мерки за подобряване на ефективността на производствените линии и инсталации“. От предприятието отричат, че се готвят за увеличаване на производството на целулоза и хартия. А това е озадачаващо и в пълно противоречие на документа, качен в раздела „Уведомления за инвестиционни предложения“ в МОСВ.
Ето въпросите, които зададе АгроПловдив и отговорите, които получи:
Въпрос: Кога дружеството планира да започне и приключи реализиране на инвестиционния проект за увеличаване на производствения капацитет и на реалното производство на хартия до 427 тона/денонощие?
Отговор: Към момента дружеството не планира инвестиционен проект в тази насока. Капацитетът е регламентиран в Комплексно разрешително N0 123 H1/2009 и е публично достояние на интернет страницата на МОСВ. Към момента предприятието предприема мерки, които да подобрят ефективността на производствените линии и инсталации съгласно екологичното законодателство с цел оптимизиране на технологичните процеси. Предстои и изготвяне на доклад по ОВОС, съгласно изискванията ЗООС глава шест, който доклад ще бъде достояние на обществеността.
В.: С колко процента ще се увеличи използването на дървесина при реализиране на проекта?
О.: Въпросът в случая не е приложим. (Вижте по-горе)
В.: Във връзка с вниманието, което напоследък прикова въпросът за състоянието на българските гори, искаме да попитаме какъв тип суровина използва „Монди Стамболийски“ за производството си? Как си обезпечава необходимата дървесина?
О.: За своето производство Монди Стамболийски използва иглолистна технологична дървесина, която е добита на 100% от прореждане, пробирки, прочиски и санитарни сечи. Консумирайки изцяло технологична иглолистна дървесина, целулозно -хартиената индустрия подпомага устойчивото и дългосрочно развитие на българската гора, тъй като развитието на гората е невъзможно без извършване на такава санитарна сеч. Обезпечаването на необходимата ни дървесина се осъществява чрез договори за доставка с дърводобивни компании.
В.: Колко тона (или кубика според измервателната единица на предприятието) е потребил за 2014 г. заводът и какъв процент представлява потреблението спрямо общия добив на дървесина за страната?
О.: Монди Стамболийски е важен потребител на иглолистна технологична дървесина. Потреблението на иглолистна дървесина се публикува в ГДОС, който е също публично достояние.
За „Монди Стамболийски“
„Монди Стамболийски” ЕАД произвежда неизбелена крафт целулоза, крафт хартия за торби и терпентин. Около 97-98 % от произведената крафт хартия е предназначена за износ.
Българското дружество принадлежи на международната група за производство на хартия и опаковки Монди, чиито приходи възлизат на 6.5 млрд. евро. Основните мощности на Групата са разположени в Централна Европа, Русия, Северна и Южна Америка и Южна Африка. Тя притежава и собствени гори.
По данни от Търговския регистър приходите от продажби на българското дъщерно дружество за 2013 г. са почти 127 млн. лв. След като фирмата е внесла 1.905 млн. лв. данъци, е завършила годината с 20 049 000 лв. нетна печалба.
Предприятието е създадено още през 1952 г. като Държавен целулозен комбинат „Стефан Кираджиев“.
През 1997 г. заводът е приватизиран от турската холдингова група „Ъшъклар“. През следващите години „Ъшъклар“ заедно с Европейската банка за възстановяване и развитие и Международна финансова корпорация предприемат амбициозна инвестиционна програма.
През 2002 г. двете банки стават пълноправни собственици на предприятието. От юни 2006 г. заводът е част от „Монди груп“.
От 05 април 2012 г. предприятието има издадени Сертификат по системата за управление на околната среда ISO 14001:2004, Сертификат по системата за управление на качеството ISO 9001:2008 и Сертификат по системата за управление на здравословни и безопасни условия на труд ISO 18001:2007.