Царе, саксофон и хоро без край в село Устина

Учениците изиграха спектакъл за сезоните и лозята, а най-добрият винар на селото получи съд за вино от „Томика метал“

Село Устина показа, че може да празнува като в старите добри времена светлия празник Трифон Зарезан. На по-малко от два километра настрани президентът Росен Плевнелиев зарязваше лозята на Перущица, а в това време в Устина кметицата Нели Бундева завъртя борова клонка и поведе хорото пред читалището. Повече от половин час музиката не спря, а хорото ставаше все по-дълго и вито. Деца, баби, булки, мъже от всякакъв калибър потропваха по плочите и вместо да се уморят, още повече се разиграваха с песните на Николай Славеев и Ангелина Минева. А саксофонистът Тодор Колев правеше с инструмента каквото си поиска.

Трифон Зарезан 2015 в Устина1

 

Когато хорото най-накрая се пусна, учениците от местното ОУ“Св. св. Кирил и Методий“ изиграха цял театър без думи – за лозите, които заспиват в студа, зимата, която ги покрива с юрган от сняг, събуждащата ги пролет, узрялото грозде и момичетата, които го мачкат, за да стане вино.

Трифон Зарезан 2015 в Устина2

Трифон Зарезан 2015 в УстинаПо време на празника най-често се чуваше от микрофона с благодарност името на Милко Цветков, собственикът на винарната „Вила Юстина“ в Устина, който, както всяка година бе основен спонсор на Трифон Зарезан. От неговия завод „Томика метал“ бе и наградата за тазгодишния Цар на виното – неръждаем съд за съхранение на напитката. „Откъдето и да ми се обадят да осигуря подарък за домашен майстор на виното – не отказвам. Изпратил съм съдове в много села – и тук, и в Северна България“, призна пред репортера Милко Цветков.

Царят Йордан Гугов получи подаръка си от Милко Цветков

Царят Йордан Гугов получи подаръка си от Милко Цветков

Тази година за Цар на бялото вино бе избран Ангел Гугов, а за Цар на червеното – баща му Йордан Гугов. „Браво, браво, Йордане!“, похвалиха го другите мъже.

След като получи подаръка си лично от Милко Цветков, Царят на червеното разказа пред АгроПловдив, че за направата на домашния елексир е използвал Каберне совиньон и Мавруд. Въобще не е добавял захар, защото набрал гроздето таман навреме – при 22-24 градуса захарност. „Това е най-важното – гроздето да е сладко“, обърна внимание на кандидат-винарите Гугов. После, за да стане виното царско, го претакал над десет пъти, „може и дванайсет да бяха“. И го откалявал три пъти.

Трифон Зарезан 2015 в Устина 5

 

Антон Цветков  също отряза пръчка за берекет

Антон Цветков също отряза пръчка за берекет

Оттам нататък хората тръгнаха след каручката с бъчва на „Вила Юстина“, за да зарежат лозята край селото. Отец Георги отвори писанието и зачете от него, като се помоли водата в бакърчето да се освети. После напръска хората и лозите, а Царя Йордан и председателят на кооперацията хванаха ножиците да покажат как се прави резитба.

Трифон Зарезан 2015 в Устина

В двора на каменната „Вила Юстина“ съставът „Луди-млади“ зарадва очите на стотиците гости, пристигнали да поздравят домакина и целия състав на винарната. Майсторът на академия „Кулинарен историк“, забъркваше с голяма дървена лъжица гозбата в юнашкия тиган, над която се стелеше вкусна пара. „Тиганът е метър и половина в диаметър и побира две хиляди порции“, обясни Ангел Ангелов. И добави, че от 8 часа сутринта се труди над него и гледа да не загорят свинския джолан, гъбите, морковите, лука и мерудиите.

Хиляди наздравици заехтяха из двора, а празникът сигурно още продължава.

Юнашкият тиган и кулинарният историк Ангел Ангелов

Юнашкият тиган и кулинарният историк Ангел Ангелов

 

 

Leave a Comment