Сдружение „Балкани“ иска поне 10% от горите да остареят без сечи
Да бъде забранена сечта в поне 10% от горите, които са във фаза на старост, поискаха от земеделското министерство представители на Сдружение за дивата природа „Балкани“. На среща със зам.-министър Георги Костов те настояха още сечта да се забрана на окончателни фази на възобновителни сечи в природните паркове, както и да бъде спрян износа на непреработена дървесина от държавните гори. От сдружението връчиха подписка с искания за съхранение и опазване на българската гора.
Сдружението настоява към всички представители на изпълнителната власт за действия и решения за гарантиране на опазването на старите и вековни гори и устойчиво ползване на горските ресурси.
„Решението за увеличаване на защитните горски територии, като превантивна мярка за недопускане възникването на бедствени ситуации и човешки жертви е вече факт, след приетото миналата седмица постановление на Министерски съвет“, обясни Костов. То е базирано на предложени от шестте горски предприятия, които са конкретизирали нови територии, които да бъдат включени и категоризирани като защитни.
От страна на Изпълнителната агенция по горите инж. Красимир Каменов, зам.-директор на агенцията, заяви, че Министерството и ИАГ вече са предприели в последните месеци пакет от общо 9 мерки за многофункционално управление в горите. Мерките вече дават и конкретни резултати, като по-голям брой проверки, въвеждане на независим контрол чрез електронни системи за контрол и други. Каменов подчерта, че част от исканията на организацията се припокриват с предприетите действия, каквито са забраната за провеждане на окончателни фази на краткосрочно-постепенни сечи на площ, по-голяма от 2 ха, както и налагането на промени в стопанските планове на държавните горски стопанства, засягащи видовете и интензивността на сечите, която няма да може да надвишава 20%.
Инж. Каменов посочи още, че се предвижда ускоряване на дейностите за сертификация на държавните горски територии, като ако сега около 25 % от тях са сертфицирани, то целта е в срок от една година този процент да достигне 80. Той подчерта, че с това ще се гарантира независим външен контрол за качеството на дейностите в горите по обективни принципи.
Представителите на сдружението са поканени да вземат участие в експертни работни групи, които подготвят промени в наредбата за сечите, както и новите наредби за интвентаризацията и за извършването на екосистемни услуги в горите.