Как карнавалите в Коматево станаха кукери, но карай да е весело
Кукери завъртяха фуски и тояги пред читалището на квартал Коматево в Пловдив, а чановете им така дрънчаха, че не оставиха нито едно зло да се скатае под камък. С маски на дяволи, духове, маймуни, зловещи старци, разюздани жени и ухилени вещари, мъже (а може да имаше и жени?) и деца заиграха хоро – кой как може – под развеселените погледи на коматевци и гости. Един от веселяците бе решил, че ще пребори студа и размахваше фуската гол до кръста, с къси панталони. Вярно, компанията си подаваше и бутилка вино, но закъде без него на ден като този!
Тонколоните още малко и щяха да се сцепят от мощния звук на народната музика. А усърден организатор през пет минути минаваше да избутва публиката по-назад, за да остави мегдан за изпълнителите.
„Този празник е откак се помня“, взе микрофона един от кукерите. „От сто години е! Той е за плодородие и здраве, и откак съм човек – вече 50 години, не, 70, аз всяка година се обличам като карнавал да гоня злите духове,“ разказа мъжът, когото аплодираха.
Ансамбъл „Гайтани“ в дамски състав изигра въодушевено и майсторски две хора. Ансамбъл „Тракия“ също изнесе красиво представление.
Кукерската програма започна в квартала в 14 часа, но още в 9 продавачи на захарен памук, палачинки, кебапчета, играчки и други стоки се настаниха пред читалищния парк, купиха си кафе от сладкарницата и зачакаха деня да напредне.
Доскоро в Коматево наричаха Сирни заговезни Карнаваловден и идването му се усещаше две седмици по-рано. То бяха репетиции и вдигане на градусите всяка вечер до заветната неделя. По тъмно проехтяваха чанове – дрън-дрън-дрън! Не толкова масово, но все се намираха по няколко момчета, които да ги раздрънчат около спирката преди празника. На самия ден пък децата нахлузваха какво ли не – на лицето копринен чорап с изрисувани върху него очи, вежди и яркочервени устни, намятаха си пердета или някакви стари рокли, или пък обличаха специално ушити костюми. По-възрастните си имаха професионални маски, перуки, навуща. Фуските, които днес се купуват, тогава се вееха във всеки двор, защото отглеждането на прасета беше най-естественото нещо.
От година на година обаче карнавалите стават все повече кукери, а Сирни заговезни избухва в часа, посочен от организаторите. Както стана и тази година. Но карай да е весело!