МЗХ публикува националните стандарти за земята

нива, земяМинистърът на земеделието и храните Десислава Танева подписа заповед за определяне на националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние н земята. Те трябва да се прилагат от всички производители, които получават директни плащания, а също и от тези, които ще се възползват от някои мерки в Програмата за развитие на селските райони. това се отнася за бенефициентите по мерките „Агроекология и климат“, „Биологично земеделие“, „НАТУРА 2000“ и Рамкова директива за водите и „Райони с природни или други специфични ограничения“.

Заповедта е публикувана на страницата на МЗХ. Тя гласи следното: 

Одобрявам Национални стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята в област „Околна среда, изменение на климата и добро земеделско състояние на земята“:

Национален стандарт 1.

Забранява се използването на минерални и органични азотсъдържащи торове в буферните ивици:

– с ширина минимум 5 метра на равнинни площи, по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;

–  с ширина минимум 10 метра на равнинни площи при торене с течна фракция на оборския тор;

–  с ширина минимум 10 метра при торене на площи с наклон;

–  с ширина минимум 50 метра при торене на площи с остър наклон.

Национален стандарт 2.

При използване на вода за напояване, земеделският стопанин трябва да притежава съответния документ за право на ползване (разрешително, договор и др.). 

Национален стандарт 3.

Забранява се пряко и непряко отвеждане на вещества от Списък I и Списък ІI в подземните води (Приложение към НС 3.). 

Национален стандарт 4.

В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 ха е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн.

Национален стандарт 5.

За ограничаване на ерозията на площи с наклон се прилага:

– за обработваеми земи – обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите;

– за трайни насаждения – укрепване на междуредията чрез затревяване частично/пълно, или засяване/засаждане с други култури, и/или обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите. 

Национален стандарт 6.

Забранява се изгарянето на стърнищата. 

Национален стандарт 7.

Задължително е да се запазват и поддържат съществуващите:

полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

постоянни пасища, мери и ливади от навлизането на нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa);

– живи плетове и дървета, които не се отрязват по време на  размножителния период и периода на отглеждане при птиците (от 1 март до 31 юли).

  1. Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) на земята са задължителни за изпълнение от всички земеделски стопани, собственици и/или ползватели на земеделски земи, които са бенефициенти по:

– директните плащания;

– чл. 46 и чл. 47 от Регламент (ЕС) № 1308/2013на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007;

– следните мерки от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020): Агроекология и климат; Биологично земеделие; Плащания по „НАТУРА 2000“ и Рамкова директива за водите; Плащания за райони с природни или други специфични ограничения.

  1. Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и други нормативни актове. 

 

 

 

Leave a Comment