Длъжниците към здравното осигуряване ще имат 6 месеца да платят
6-месечен гратисен период за хората с пропуски в изплащане на здравните осигуровки в последните три години. Това предвиждат промените в Закона за здравното осигуряване, внесени от здравния министър Петър Москов и приети днес на първо четене в парламента.
Ако длъжниците не го направят, ще трябва да изплатят натрупаното от началото на здравното осигуряване, тоест, от 2000 година насам.
Държавата ще продължи да плаща здравните осигуровки на пенсионерите, децата, студентите, войниците, хората с право на помощи за отопление. От националния бюджет, както и досега, ще се плащат и осигуровките на социално слабите.
За първи път обаче здравното министерство планира да търси доказателства за бедност – дали човекът е на борсата, има ли имоти, извършвал ли е сделки.
С новите текстове в закона се въвеждат още двама представители на държавата в Надзорния съвет на НЗОК. Този член срещна критики от всички страни в залата. ГЕРБ, АБВ, БСП и ДПС обвиниха Москов, че с това Здравната каса ще се одържави и ще загуби обществената си функция.
Общо неосигурените са над 2 милиона, но тези които живеят в България са близо 900 хиляди. Около половината нямат възможност да го правят, а над 200 хиляди нямат желание.