Мобилни кухни в Германия предлагат вкусна храна от Хамбург до Нюрнберг

Автор: Мартин Иванов

мобилни кухни в ГерманияОтскоро в редица германски градове, включително и в столицата Берлин, все по-голяма популярност набират т.нар. Foodtracks пазари, разпространени преди доста време зад Океана. Те дават възможност на жителите на федералната република по празниците да опитват не само така добре познатите им и традиционни вурстове, но и много необичайни специалитети.

Берлинчани, които са известни със своята разноцветна стриит култура, вече си имат своя Foodtrack пазар. Това, което се предлага на него, не отстъпва на деликатесите. На пазара можеш да си купиш оригинално швейцарско сирене Raglette, виенски бъргър със шницел и пържени картофи, свежи моркови, сладкиши и дори вегански бъргър. Този пазар е доказателство, че fast food не е само пържени картофи.

„Това е специално вегетарианско ястие, което е много по-вкусно”, казва за „Дойче Веле” една от посетителките на пазара. Друга пък си е купила бъргър с шницел. „Порциите не са много големи, но е така ако човек иска да опита повече неща за по-малко пари”, обяснява друга посетителка.

Пазарът в Берлин съществува от началото на годината. „Специалното при този Foodtrack  пазар е, че предлага мобилност. Всеки може да опита и да разбере къде са неговите клиенти”, казва Фабиан Гаперт. Той взаимства от Канада идеята да предлага на пазара ястие от вкусно свинско месо, приготвено  по измислена от него рецепта. Месото, което купува директно от производителя престоява 21 часа във водна баня. За гарнитура Фабиан използва типично немски добавки – картофи, ябълки и цветна салата, както и мексикански сос с тъмен шоколад и горчица с ябълки и мед.

Качеството, разбира се, има своята цена. Една порция от ястието излиза 7 евро. „В търсене на нещо ново хората са готови да платят подобна цена”, казва Гаперт.

Мобилните кухни отдавна вече имат запазено място в американската улична култура. Те могат да се видят вече и в Германия, разбира се не на всеки ъгъл, но на подобни Foodtrack пазари от Хамбург до Нюрнберг.

„Не разбирам хората, които предпочитат тази кухня, но предполагам, че те са толкова въодушевени от добрата храна, че са готови да отделят по 5 или 6 часа на подобни пазари”, казва журналистката Ева Мария Хилкер.

За разлика от Северна Америка в Германия е невъзможно подобни пазари да се изграждат където и да е. Ето защо фуудтракерите излагат храните си основно по време на различни фестивали или седмични пазари какъвто е Berlin Wilidgemarkt. За популярността на тези пазари свидетелства и наскоро появило се издание със снимки на различни каравани използвани от фуудтракерите, което представя многообразието от автомобили, някои от които имат своята собствена история.

„Мисля, че моят фуудтрак автомобил е принадлежал на американската армия и от него през 1968 година се е предлагало храна за войниците’, разказва Пабло Сарамоси, продавач на различни видове приготвени от самия него бъргъри. След падането на Стената автомобилът останал във вече обединен Берлин.

Работата като фуудтракер е целодневна, ако не е в колата, Пабло непрекъснато ремонтира нещо по нея, пазарува нужните му съставки, или приготвя храна. „От дълго време имах планове да приготвям проста и бърза храна, тъй като съм работил в сферата на гастрономията, където се прави нещо малко, но с много скъпи продукти. Ето защо исках да направя нещо просто, което всеки може да похапне снек след края на дългия работен ден”, разказва за начинанието си Пабло. Или друго, което може да се нарече добра, бързо приготвена и качествена храна.

Leave a Comment