Красимир Кумчев: Инвестицията в сливова градина си струва!

Пръсканията са по-малко, а плодът се използва за прясна консумация, мус, ракия, а също и в сушен вид

Насажденията със сливи у нас са на второ място по площ след черешите. Според последния Аграрен доклад през 2013 г. те са заели 5 893 хектара. Пловдивският фермер Красимир Кумчев създаде с партньора си преди месец сливова градина. Потърсихме го, за да разкаже защо, след като отглежда от години ябълки и череши, е избрал да инвестира в този овощен вид.

Красимир Кумчев

Красимир Кумчев

Красимир Кумчев, производител на плодове в Пловдивско, пред АгроПловдив

Г-н Кумчев, защо толкова много производители на плодове решиха да отглеждат сливи? Според агростатистиката насажденията с този вид се увеличават с най-висока скорост.

Причините не са една и две. Първо, в България имаме подходящи условия за отглеждане на сливови насаждения. Знаете, че най-големият производител на сливи в Европа е Сърбия, чиито условия са идентични с нашите като географска ширина и почвено плодородие. И сортовете, които отглеждаме тук и там развиват максимално потенциала си на сухо вещество и захари.

За синя слива ли говорим?

Да, предимно за синя слива. Но сортовете ѝ са много. В градината, която създаваме с моя партньор – 200 дка, заложихме пет сорта с идеята да зреят последователно, за да са по-дълго време на пазара и по-голяма част от плода да се реализира като продукция за консумация. В това направление цената  по-добра. Искаме по-малката част от реколтата да бъде за преработка във вид на мус, компот или сушени плодове.

Кога вашата градина ще влезе в плододаване?

На четвъртата година, макар че още през 2016-та ще има малко плодове.

Какви са плюсовете на сливите в сравнение с другите овощни видове?

Сливите се отглеждат сравнително лесно спрямо ябълките, например. Растителнозащитните пръскания са с над 50% по-малко, което е финансово по-поносимо. Другият голям плюс е, че плодовете на сливата могат да се използват в много направления. Дори и да мине градушка над градината, дори и плодовете да червясат, винаги има ниша за тях – спокойно могат да отидат за мус или за ракия.

Колко са добивите от декар?

Това е другото предимство. Сливата е високо добивен овощен вид – от порядъка на 4-5 тона от хектар. Най-ниското равнище на цените, установено в последните години, е 350 лева/тон. Има много добър доход от декар и много добра печалба.

Експортна култура ли е сливата?

Има търсене и за пресен износ. Някои сортове търпят много дълго съхранение, съизмеримо с това на ябълката – до четири месеца. Докато други, като Стенлей, който е най-популярен у нас, издържа максимум месец. Ако обаче се отглеждат устойчиви на съхранение сортове, може да се постигне много добра печалба. В момента например цената на сливите в хипермаркетите е 7 лева за килограм.

4 Comments

  1. hydro.2web.info каза:

    Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how can i
    subscribe for a blog site? The account helped me
    a applicable deal. I have been a little bit familiar of this
    your broadcast offered shiny clear concept

  2. hidra.2web.info каза:

    What a data of un-ambiguity and preserveness of precious know-how on the topic of unpredicted emotions.

  3. gaybondaged.com каза:

    you’re in point of fact a good webmaster. The web site loading pace is incredible.

    It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork.
    you have performed a great process in this matter!

  4. Very rapidly this website will be famous
    amid all blogging visitors, due to it’s good articles or reviews

Leave a Comment