Главна прокуратура: Държавата не си е потърсила 200 млн. лв. дивидент от ЧЕЗ
Неефективна ДКЕВР, умишлена безстопанственост и куп безобразия в енергетиката установи проверката на магистратите
Пет наказателни производство срещу длъжностни лица от ДКЕВР, НЕК, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) образува Главна прокуратура. Те са в резултат на завършилите едномесечни проверки в ДКЕВР, ЕРП-та и НЕК. Това опосевти на специална пресконференция днес главният прокурор Сотир Цацаров. Изпълнителният директор на НЕК в периода 2011-2012 г. Михаил Андонов, ще бъде разследван за умишлена безстопанственост.
Проверката установила, че МИЕТ не е потърсило дивидент от ЧЕЗ в размер на близо 500 млн. лв., от което е произлязла вреда за държавния бюджет. Министерството е можело да претендира 33 % от тази сума, на колкото е възлизало държавното участие от 33% преди борсовата му приватизация миналата година. Държавата е трябвало да получи близо 200 млн. лв.
Основните изводи са, че ДКЕВР е неефективер регулатор, който е допъснал редица пропуски в дейността си. НЕК пък е изкупувала електроенергията на цени, по-високи от допустимите
Въпреки че четири от производствата са срещу неизвестен извършител, заместникът на Цацаров, Борислав Сарафов обяви, че обвинението „имаме твърдото намерение като установим кои са виновните длъжностни лица да им повдигнем обвинения“. „Предстоят сложни и тежки финансови разследвания, които ще изискват доста сериозни правни и специални знания. Прокуратурата проникна доста надълбоко в темата на енергетика и стигнахме до най-фрапиращите и грозни нарушения“, обяви още Сарафов.
Резултатите от проверката в НЕК по договорите с ТЕЦ „Марица Изток“ 1 и 3 по сигнал на бившият министър на икономиката Делян Добрев, обяви заместник-градският прокурор Божидар Джамбазов.
Поетите ангажименти по тях са били поети още от 1998 г. За „Марица Изток 3“ е било предвидено да се изгради съвместно предприятие, а за „Марица Изток 1“ – нови мощности, цитира Дневник.
„През 2001 г. са сключени две споразумения, а през годините – множество споразумения, които са свързани с това от 2001 г. НЕК е била задължена да изкупува цялата електроенергия от двете електроцентрали, независимо от енергийните нужди на страната. Още през 2000 г. е установено, че потреблението и износът изостават от прогнозните, заложени в договорите. Независимо от това те са сключени“, заяви Джамбазов.
Така поради високите цени на електроенергията тя не може да бъде продавана без загуба. „От момента на сключване на договорите до сега установихме, че електроенергията е оскъпена с между 10% и 25%. Тези договори няма как да бъдат прекратени, тъй като са сключени така, че при прекратяване НЕК ще търпи огромни загуби. Считаме, че са налице действия на представители на НЕК, които са довели компанията до загуби“, заяви Джамбазов. Това не може да се установи сега, но може да се установи в рамките на едно досъдебно производство, където да се направят експертни оценки.