Асоциация „Биопродукти“: Трудно се откриват семена и разсади, които са био
Валентин Манолов, председател на Българска асоциация „Биопродукти“ пред АгроПловдив
Г-н Манолов, наскоро от Асоциацията на бенефициентите по европейски проекти алармираха, че според индикативните тарифи по мярка 4.1, създаването на биологична градина е с около 40% по-евтино от създаването на конвенционална. Разполагате ли с подобна информация?
Да, и в нашата асоциация постъпи такава информация. Веднага реагирахме с писмо до земеделското министерство и до фонд „Земеделие“. Оттам обясниха, че индикативните тарифи, по които ще бъде решено финансирането на одобрените проекти, са разработени от научни институти. Но, признаха, че е допусната грешка и обещаха тя да бъде коригирана.
По-скъпо ли излиза създаването на био градина в сравнение с „не“ био?
Бих казал, че стойностите са паритетни, съпоставими. Но по-нататъшното отглеждане на биопродукция със сигурност е със значително по-високи разходи. По наши сметки – с около 50% повече.
Посадъчният и посевен биоматериали не струват ли повече?
Един от големите проблеми на българското биопроизводство е намирането на такъв материал. Малко са фирмите, които го произвеждат. Особено трудно е се набави биоразсад от маслодайни рози. Иначе е точно така – биоразсадите и семената са с около 30 на сто по-скъпи. Но тъй като се намират трудно, колегите купуват най-често конвенционален материал, който след това се отглежда по биологичен способ. Това е разрешено, трябва обаче сертифициращият орган да бъде предупреден.
Ще се възползват ли биопроизводителите от финансовата помощ на мярка 4.1?
Има интерес. Не мога да кажа колко проекти ще се подадат, но знам, че доста колеги се подготвят.