След 7 часа преговори министър Танева обеща на животновъдите 12 млн. лв.

Помощта ще е по de minimis и ще се раздаде към края на месец май. От 21 април започва ваксинирането на кравите срещу Син език
Снимка от архива

Снимка от архива

След 7 часа преговори по време на Консултативния съвет по животновъдство днес, стана ясно, че земеделският министър Десислава Танева е обещала на животновъдите 12 млн. лв. по de minimis. Съветът започна в 13 часа и приключи малко преди 19 часа. Над 50 представители на животновъдни организации участваха в него, съобщиха пред АгроПловдив от бранша.

Помощта по de minimis ще се разгледа на УС на фонд „Земеделие“ идната седмица. Министър Танева е пояснила, че животновъдите ще подават заявления за участие в схемата до средата на месец май, а в края на същия месец ще получат средствата. Пари ще бъдат отпуснати за овце и кози, както и за крави. Тепърва ще се решава стопанства с какъв брой животни ще получат помощ. Фермерите с млечни крави настояват схемата да обхване ферми с 10 до 200 или 250 глави.

Бюджетът на de minimis e общо 15 млн. евро. Тази седмица зам.-министър Васил Грудев информира в Пловдив, че и овощарите ще получат подкрепа по тази схема.

Ваксинирането на едрия рогат добитък срещу Син език ще започне от вторник, 21 април. Дотогава ще е приключила акцията срещу заболяването при дребните стопански животни, е станало ясно на консултативния съвет.

От днес изкупната цена на кравето сурово мляко е още по-ниска. Тя е намаляла с 5 ст. и вече е средно между 0.40 и 0.45 лв./литър. Това са съобщили животновъдите на министерското ръководство днес. На родното животновъдство най-зле се отразява вносът от Румъния, където суровината е сериозно субсидирана с държавни средства. Земеделското министерство все още не е наясно как може да подкрепи пазара на българско мляко.

Животновъдите са алармирали и за безразборното раздаване на общински пасища на фирми и физически лица, които не са животновъди. Това се прави с подмяна на предназначението на общинските площи, които в общините ги раздават като ливади. В Закона за земеделските земи е указано, че животновъдите са с предимство при наемане на общински или държавни пасища и мери. Кметове го „заобикалят“ като описват поляните като ливади.

2 Comments

  1. mfj,e/rje. каза:

    Е колеги няма смисъл да говорим парите пак ще ги приберат тия които ще вземат и по селекция демек организации които уж защитават правата ни!Днес получих поредния удар от 45ст за литър мляко ми платиха на 35ст имам 30 животни от който 20дойни и 10 подрастващи доя 300,320литра като имам и пресушени е 300 по 35ст са 105лв храня 30 глави със по 5кг смески защото не мога да си позволя повече от 5кг са 150кг по 50ст или 75лв на говедара плащам надница 25лв и за вода и ток не остават ПРОСТО НИ ФАЛИРА ДЪРЖАВАТА УМИШЛЕНО! НЕ НИ Е ВИНОВНА НИТО РУСИЯ ,НИТО ЕВРОПА ПРОСТО ПОЛИТИКАТА Е ТАКАВА НЕ ЖЕЛАЯТ ДА ИМА ЖИВОТНОВЪДСТВО ИСКАТ ФЕРМИ КАТО В АМЕРИКА С ПО 1000 ЖИВОТНИ НО НЕ ЗНАЯТ ,ЧЕ БЪЛГАРИЯ НЕ Е АМЕРИКА И ,ЧЕ ПО ТОЗИ НАЧИН СЕЛАТА ЩЕ УПОСТЕЯТ И ОСКУТЕЯТ И БЕЗ ТОВА ВЕЧЕ ХОРА НЕ ОСТАНАХА ИСКАТ И НАС ДА ПРОГОНЯТ С ПОЛИТИКАТА КОЯТО ПРОВЕЖДАТ А УЖ ПЕРИОДА ОТ 2014 ДО 2020Г БЕШЕ ЗА МАЛКИТЕ ФЕРМИ

  2. mfj,e/rje. каза:

    Нищо случайно няма, реалната стойност на литър мляко е 1лев изкупува се на 35,45ст по магазините цената е 1 ,80лв ПИТАМ кой прибира разликата кой прави милиони къде отиват те финансира ли се някоя партия или просто се краде по легален начин като всичко в бг

Leave a Comment