Непал е страната на децата, 57% от жертвите са деца
Близо 5000 души са вече жертвите от земетресението в Непал, което се случи в събота, 25 април. Засега няма данни за пострадали българи, но нашето външно министерство не знае колко сънародници е имало в епицентъра на трагедията, тъй като визите за Непал се издавали там, при пристигане в Катманду. „Трагедията в Непал е трагедия за целия свят“, казаха в студиото на бТВ алпинистите Боян Петров и Методи Савов и социоложката Мира Радева, която преди години направи филм за азиатската държава.
В България средната възраст на населението е 42-43 години, а в Непал е 20 години. 57% от населението, което е 29-30 милиона, е на възраст под 20 години. Непал е страна на децата, обясни Мира Радева. 90% от територията на държавата (тя е малко по-голяма от тази на България) е планинска. Хората живеят в тесни долинки между планинските склонове и струпването им на единица място е огромно. Затова непалците готвят, бръснат се и въобще живеят на улицата. 80 на сто от храната в Непал е вегетарианска. „На такова място човек разбира без колко много неща може да живее и колко малко всъщност му трябва, за да е щастлив“, сподели Мира Радева. Затова и много западни хора зарязват кариерата си и начина си на живот и заживяват сред непалците.
От земетресението са засегнати и хималайските върхове. „Еверест вече е затворен, тази година повече няма да се изкачва“, обясни Боян Петров. Днес сутринта е станало ясно, че Китай „затваря“ върха от нейна територия. „Планината иска нещо да ни каже“, убеден е алпинистът.
„Еверест е най-големият храм в света, където човек отида да се пречисти“, е усещането на Методи Савов. Когато по приветстват, че е „покорил“ най-високия връх, отговорът му е, че природата го е допуснала до Еверест. „Там се чувстваш като прашинка… Съжалявам единствено, че това, което преживях, не мога да го повторя“, призна алпинистът, който след по-малко от месец ще навърши 68 години.
Боян Петров допълни, че когато отидеш в Хималаите спираш да пиеш кафе или алкохол. Тялото не ги иска, защото метаболизмът му се променя. Когато се върнеш оттам виждаш, че всичко в живота е преодолимо, поясни той.
Според тримата светът трябва „не да подхвърля залци“ на Непал, а да помогне наистина – всеки човек и всяка държава с каквото могат. Защото няма по-магическо място на света.