1 май – празник за протести
С протести в някои големи европейски градове континентът ще отбележи международния празник на труда 1 май. Хиляди полицаи ще охраняват митингите в Берлин, Истанбул, Атина, Москва и други градове. В Гърция корабите ще останат на пристанищата поради 24-часова стачка. В София, Пловдив и на други места БСП организира шествия за деня на труда, които ще са под надслов „Време за справедливост“. Днес е празник и на в.“Дума“.
Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през 19 век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. През далечната 1890 година е първият опит за честване на първи май в България. Обявен е за официален празник през 1939 година.
От 1945 година насам комунистическата власт започва да чества празника всяка година. Държавата отбелязва 1 май с мащабни манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие държавните служители. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място.
От 1989 година до днес Деня на труда продължава да е официален и неработен ден. След падането на комунистическата власт обаче държавата не се ангажира с организирането на масови прояви и шествия, както по времето на социализма.
В някои държави по света Деня на труда е отбелязван официално, в други се чества неофициално. Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.
Във Великобритания отбелязват Деня на труда през първия понеделник на май. В бившия социалистически блок Първи май е важен празник. В СССР той е отбелязван някога дори с военни паради.