Уроците на Гени по пчеларство: Първо, разбери дали си алергичен, второ – не носи парфюм

 

Гени Титов

Гени Титов

Гени Титов е пчелар по наследство, но отглеждането на пчели е станало негова професия от 2003 г., когато се е пенсионирал като военен. Стопанството му е близо до село Ръжево Конаре, Пловдивско. Гени не е само производител на мед, а може да се нарече и изследовател на пчелите. Кошерите са под постоянното му наблюдение и той различава звуците на пчелите, за да разбере какво се случва в тяхното царство. Неговото правило е, че пчелите трябва да се отглеждат не по начин, който е удобен за пчеларя, а съобразно природата им. Тази година на изложбата „Апи – светът на пчелите“ в дните на АГРА в Пловдив бе предвидено посещение в неговия пчелин.

Гени Титов записва най-важното в две тетрадки. Едната може да се нарече календарна и е за дейностите в пчелина. Втората е нещо като досие за всяко пчелно семейство. И ето например, какво е записал той за един от кошерите миналата година. „През 2013 г. пчелите са направили тиха смяна на майката. На 19.06.2014 г. – над 15 кг. акациев мед. На 9.07. семейството даде 11 магазина с мед – 20 кг. На 27.07. – 10 кг букет. На 21-08. – 10 кг букет. Перфектно! За 2014 г. – над 55 кг. Благодаря!“  

От АгроПловдив посетихме Гени Титов при пчелина с надеждата, че ще намери време да даде уроци за начинаещи пчелари. За наш и ваш късмет, той не отказа.   

„Ще говоря това, което аз мисля за пчеларството, а не това, което пише в книгите. Първото, с което трябва да е наясно човек, решил да се занимава с тази дейност, е дали е алергичен към отровата на пчелите. Ако е алергичен, просто трябва да забрави за пчеларството. Преди много години моят баща, за да ме пробва, уж изпусна една пита, когато бях около него. Нажилиха ме няколко пчели, но не се подух и той се успокои.

Какви типове кошери има

Според законодателството на България един кошер е един пчелин и той трябва да бъде регистриран. Процедурата не е толкова сложна, но трябва да се извърви. След като се получи разрешение и след като се определи мястото на пчелина, трябва да се закупят кошери. Все още законът не забранява пчелинът да е в населено място. В някои общини местната власт създава свои условия: например, разрешават до десет кошера.

Пчелинът на Гени Титов

Пчелинът на Гени Титов

Младият пчелар трябва да започне с три до пет кошера – не е необходимо повече. Нужният инвентар са булото – да предпазва основно лицето, пушалката и рамкоповдигач.

Каква система кошер да си изберат пчеларите? Това е много важно, въпреки, че за мен изобщо не е важно. Пчеларите основно за това спорят – дали Дадан-блатовата система е по-добра или многокорпусната, която се нарича още рутова? И едната има предимства, и другата. Същото е и за минусите. Аз работя нещо междинно, което е малко трудоемко.

При многокорпусната система хубавото е, че рамката е един и същ размер в кошера – 23 см. Докато при Дадан-блатовата система има и голяма, и малка рамка – плодникова и магазинна. Каква система ще избере начинаещият пчелар зависи от това колко мед иска да произвежда. Ако искаш да гледаш много пчелни семейства е добре да бъде многокорпусна система. За по-малко Дадан-блат е по-добре. Въобще – спорна е темата. Оказва се, че когато човек е млад, може да се справя с многокорпусната система. Тя обикновено е за двама души. Там става въртене на корпусите. Докато при Дадан-блата се проверява рамка по рамка.

Младият пчелар започва с отводки

Хубаво е да се взимат отводки, а не готови пчелни семейства. Едно презимувало пчелно семейство е с майка и пчели, които напролет стават много, защото зимните пчели отглеждат малки и със затоплянето тръгва бурно развитие на семейството. Към 15-20 май могат да се вземат първите отводки. Отводката е малко семейство с млада майка и на четири рамки. То тепърва тръгва да се развива. Идеята е младият пчелар да преодолее страха от пчелите. Пчелите са като кучетата. Ако усетят, че те е страх от тях – жилят. Това е много важен момент, трябва да се преодолее страха. Пчелите са агресивни, когато работиш неправилно с тях, особено ако при прегледите без да искаш натиснеш някоя пчеличка. Тя започва да издава звуци, пуска си пчелната отрова и това активира останалите пчели за атака. Не дай си Боже да натиснеш пчелната майка, тогава пък става много страшно.

Трябва да се работи спокойно, не трябва да има миризми – парфюми, а облеклото трябва да е от естествена материя – памук.

Отводката няма да се рои първата година – това е много важен момент, защото младият пчелар не знае какво да прави с едно семейство, когато то изпадне в период на роене. Отводката тепърва започва да расте.

Пчелите започват да се множат

Когато отвориш пчелното семейство, първо е хубаво да се подпуши с две три струйки дим леко входа. Макар че аз, честно казано, не го правя. Като застанеш отпред на входа и като видиш как летят пчелите, те си показват. Трябва да се изчакат 1-3 минути, за да усетят пчелите, че става нещо като пожар и да се насмучат с мед, за да не жилят.

Отваря се внимателно капака. Вижда се как се държат пчелите, които са върху четири рамки. Леко се маха преградната дъска. Трябва да се види главно майката снася ли, има ли яйчица за пчели работнички. Това се наблюдава като се постави рамката срещу слънцето. На дъното на килийките яйцата са съвсем тънки, като връх на игла, и бели. Когато са току-що снесени, те стоят изправени. С напредване на дните яйчицето пада, накрая става на какавидка и пчелите го запечатват. Ако пчелите са до преградната дъска и между последната рамка и преградната дъска има изобилие от пчели, това означава, че пчелното семейство иска разширение, тясно им е. И трябва да се поставят още рамки.

Когато имаме отводка в кошера, не е необходимо той да се отваря толкова често. Това се прави на 12-13 дни. И пак зависи. Например, ако има бурна паша и пчелите активират майката да снася повече, на нея ѝ трябват площи, на които да снася.

Когато говорим за млад пчелар, той няма още изградени рамки. Хубаво е има такива, да ги постави, за да може пчелата-майка веднага да снася. Ако има паша, пчеларят трябва да подаде рамки за градеж.

Колко важна е майката

Предполага се, че като е отводка, майката ще бъде млада. Младата майка има много енергия и снася много яйца. В активния период тя снася на ден между 2000 и 2500 яйца. Върху една Дадан-блатова рамка може да се снесат между 8000 и 8500 яйца. Това означава, че за 3-4 дни тя ще осемени рамката. Когато се излюпи едното пило, майката залага следващото. Самото семейство тръгва да расте. Стават повече. На една осеменена Дадан-блатова рамка, трябва да има още две-три рамки, където да се настанят новите пчели. По този начин трябва да става разширяването.

Белязаната пчела майка

Белязаната пчела майка

Имам майки от 2012 г. Принципно се казва, че на две години е добре те да се сменят. Само че аз имам малко по-различно виждане за пчелите. Убеден съм в правилото, че всеки един пчелар трябва да се доближава до природата, там където пчелите никой не ги закача. Ние не можем да не ги пипаме, защото искаме да им вземем меда. И затова трябва да предотвратяваме рояването, да намираме начин да дават и на нас мед.

Как и кога се сменя царицата

 

По принцип казват, че пчелното семейство е вечно, защото пчелите си създават най-добрия вариант за съществуване. Например те сами решават кога да сменят майката. Трябва да се изучи биологията на пчелата и да се тръгне оттам. Да не правим неща, които са угодни на пчеларя, а да правим така, че пчелата да бъде близо до природата. Най-правилният начин е пчелата работничка сама да прецени качеството на майката. Ако тя не е достатъчно добра, работничките намират начин да заложат маточник за самосмяна или „тиха смяна“, както се казва. Имам специален фотоапарат и съм заснел няколко пъти как работят две майки в един кошер – майка и дъщеря. Правило е, че в едно пчелно семейство има една майка, това е основно познание. Но има много пчелари, които работят с две майки заради стремежа да получават все повече и повече мед.

Изграденият маточник се забелязва веднага

Изграденият маточник се забелязва веднага

Докато не установят, че дъщерята вече е достатъчно добра, за да им върши работа, пчелите не премахват старата майка. И до ден днешен не се знае как работничките се разделят със старата майка, какво я правят. Това не е описано в литературата, няма такова наблюдение. Аз също нямам.

Важно е майките да се бележат. За целта има специални маркери, те са на водна основа.

Единият начин за смяна на майката, както казах, е самосмяната – пчелите сами карат майката да заложи маточник. Маточникът веднага се забелязва върху рамката. За да го създадат, работничките строят по-голяма килийка. Майката снася яйце, пчелите поставят там пчелно млечице и започват да надграждат маточника. Накрая го запечатват.

Другият тип майка е роева. Това се случва, когато пчелите се  подготвят за рояване. Много са причините за рояване, няма основна. Пак казвам, твърде малко се знае за пчелите от науката. Ние сме приели, че когато има изобилие на млади пчели, които не могат да се заангажират с работа (основно младата пчела гради) и когато цялото семейство остане на тясно, тогава работничките залагат роенето.

Аз много съм се учил от нашия председател бай Георги, (Бог да го прости) и от Костадин Якофов (той много ми е помагал). Според бай Коце пчелите искат да направят самосмяна, когато горе на рамката образуват до шест маточника. А когато искат да заложат роева майка, маточниците са отдолу на рамката. И тези, вторият тип маточници, са много.

Работен момент в пчелина

Работен момент в пчелина

Третият тип маточници се наричат спасителни. Ние им казваме още свещеви. Пчелите залагат тези маточници на всевъзможни места. Защо се казват спасителни? По някаква причина майката я няма в кошера. Дали пчеларят при прегледа неволно я е убил, дали заради друго, това няма значение. Обаче фактът е такъв – майката е изчезнала. До три часа пчелите вече са усетили, че царицата я няма. Тя излъчва феромони, които обединяват пчелното семейство (то се състои от около 60 000 насекоми). Когато майката изчезне, изчезват и феромоните. И тогава пчелите панически се втурват да залагат маточници. Първо залагат на какавида, за да може колкото е възможно по-бързо да излезе майка. Но там пък пчелното млечице вече е поставено, а според някои източници именно от количеството на пчелното млечице зависи дали пчелата ще е майка или работничка. После изграждат маточници върху снесено от изгубената майка яйце.

Свещевата майка не е толкова добра. Тя трябва да спаси семейството. След това обаче пчелите карат спасителната майка да си заложи самосмяна, след като бъде оплодена от търтей. Но ако свещевата майка е отгледана от силно семейство, тя си става нормална майка, семейството си я харесва и продължава да се грижи за нея. Пчеларите обаче не харесват свещевите майки, аз също не ги харесвам.

Търтовката е лош късмет

Ако при облитането на майката, която лети към търтеите, за да бъде оплодена, тя не се върне, вече няма кой да заложи маточници. Няма яйца, няма какавиди. И тогава става търтовка. Тогава вече пчелите работнички се активират, започват да снасят яйца, но те не са оплодени. И от тези яйца излизат само търтеи и то некачествени. Тогава семейството отива на гибел. Това се случва ежегодно, няма пчелар, който да не го е преживял. Вариантът е на това семейство да се даде оплодена майка, за да може веднага да снася. Другият вариант е да се внесе неоплодена майка или маточник от друго семейство. Това трябва да се случи бързо, не бива да се изчаква да стане търтовка. Защото, когато се допусне пчелите работнички да снасят, то всяка една от тях започва да се чувства като царица. И ако на такъв етап пчеларят внесе оплодена майка или маточник, работничките-царици убиват истинската майка и изгризват маточника.

Когато роякът напусне кошера

 

Гени ТитовКогато едно семейство се рои, вътре има много майки. С излизащия от кошера рой излита и старата майка, но вече е доказано, че излизат и млади майки. Те са неоплодени. А в кошера, който отлитащите оставят, има няколко – 5-6 и повече майки. И тогава тези, оставащите майки, започват да пеят. Издават един специфичен звук с висока честота, доловим от пчеларя. Тогава неоплодената майка е много бърза. Често пчелите не я усещат като бъдеща царица и я убиват. Когато оплодената майка се прибере от полет, ѝ са необходими няколко дни, за да започне да снася яйца. Тя наедрява. При всяко снасяне, около майката има свита от пчели, които постоянно я хранят.

Майката снася от пролетта до есента. Така семейството постоянно се разширява и се отваря по-широк фронт за работа. Това е целта на пчеларя.

Когато има обилна паша, като подаваш в кошера рамки за градеж, пчелите ги изграждат.

От нектара – мед

От един литър нектар става горе-долу 700 грама мед. Пчелите преработват нектара, поставят го в килийките и след като достигне 20% и надолу влажност, го запечатват. В литературата пише, че когато 2/3 от килийките са пълни и запечатани с мед, той може да се вади.

Първо с мед се пълнят килийките на плодника на кошера. Когато те се напълнят, тогава пчелите започват да зареждат с нектар горната част на кошера, който наричаме магазин. Когато в плодника има побеляване на килийките, трябва да се поставят рамките на магазина. Макар че според мен тогава вече е късно.

Различно е времето, за което пчелите преработват нектара в мед. При рапицата например пашата е много обилна и пчелите бързо запечатват стоковия мед. Ако пчеларят не го центрофугира навреме, медът не става добър – кристализира бързо и трудно се изважда. Ако пък го извадиш рано, медът ще се вкисне. Специално заради рапицата съм си закупил уред, който мери влажността. Капвам мед върху него и веднага показва.

Ако пчелните семейства са развити, може да се хване мед от рапицата. След рапицата  започва да цъфти акацията. Юни месец цъфтят липите и лавандулата. При мен, тъй като пчелинът ми е стационарен, след акацията имам безберитбен период през юли. После обаче започват да цъфтят малините, магарешкият бодил, слънчогледът. На този мед му казваме букет.

Лятно време при изгрев слънце пчелите вече са тръгнали за нектар. Работят до късно, докато има възможност. Докато има нектароотделяне.

Хлябът на пчелите е прашецът, млечицето и водичката. Прашецът се добива от плодниците на цветята, от мъжкия размножителен орган.

Прочети още: Плачът и танцът на пчелите на Гени

 

Leave a Comment