Фил Хоган готов да разхлаби примката около фермерите за директните плащания
Еврокомисарят представи пред аграрните министри предложения за намаляване на бюрокрацията и „зелените“ изисквания
Съветът на министрите по земеделието на 11 май е обсъдил възможностите за сериозни промени в изискванията към фермерите относно директните плащания и по-специално за „зелените“ субсидии. Предложенията са били внесени от комисаря Фил Хоган. За това съобщава Институтът по агростратегии и иновации (ИАИ), който изпрати към медиите информация за бъдещите намерение в посока към опростяване на общата селскостопанска политика.
Ето какво съобщават от Института:
Страните-членки на ЕС се споразумяха за обща позиция относно опростяването на ОСП 2014-2020, а Европейската комисия представи първия набор от предложения фокусиран върху екологично насочените площи.
Правителстватa призоваха Брюксел да намали бюрокрацията в редица области, особено по отношение на изискванията и контрола за екологизиране.
На 11 май Комисията предложи някои първоначални ходове за опростяване, а именно предоставяне на повече свобода на действие на национално ниво по отношение на екологично насочените площи, за да може новите правила да влязат в сила още тази година.
В момента Комисията прави ревизия на цялото законодателство на ОСП, с конкретни предложения за облекчаване на бюрократичната тежест, като то трябва да бъде представено до края на 2015 г. – като се започне с директните плащания, пазарните мерки и схемата за защита на качеството на селскостопанските и хранителни продукти.
Земеделският еврокомисар Фил Хоган подчерта, че тези предложения няма да променят основното законодателство – регламентите на Общата селскостопанска политика, а по-скоро вторичното законодателство (делегираните актове и актоветe за изпълнение ), които поясняват подробнo правилата за прилагане и имат за цел да се осигури унификация в целия блок.
Позеленяване, контрол
В заключенията си Съветът призовава Комисията да покаже „гъвкавост“ в рамките на 2015 г., предвид трудностите, пред които са изправени земеделските стопани и администрациите. Изпълнителната власт на ЕС трябва да се съсредоточи върху „даването на съвети и превантивните мерки“ тази година, се съгласиха от правителствата на държавите-членки.
Изобщо не е изненадващо, че опростяването на екологичните изисквания е ключова тема за Съвета. В решението си за реформи Комисията се ангажира да преразгледа екологично насочените площи след 2015 г. и да предложи промени, ако има „значително намаляване“ на потенциалната производителност на стопанствата.
Държавите-членки искат още от Комисията да опрости прилагането на правилата за постоянни пасища, диверсификация на културите и определянето на видовете екологично насочени площи. Изискванията за схеми, признати като „еквивалентни“ на позеленяването, също могат да бъдат опростени, като се даде възможност за „по-голяма гъвкавост на държавите-членки по отношение на въвеждането им, предвид природните условия и като им се позволяват по-целенасочени проверки,“ съгласиха се правителствата.
В заключенията си Съветът призовава и за „по-пропорционален и съобразен с риска подход“ по отношение на контрола, като заявява, че честотата на проверките следва да предвиди риска и разходите, ефективността на разходите, целите и резултатите. Комисар Хоган е заявил, че е готов да променя и в бъдеще регламента за извършването на проверки, така че те да са по-свързани с реализацията и резултатите.
Правителствата са съгласни, че многократните проверки на позеленяването трябва да се избягват и искат „пропорционални“ намаления на плащанията и санкциите в случай на неспазване на изискванията, особено за дребни нарушения. Няма да се прилагат санкции през 2015 г. и 2016 г., но от 2017 фермерите ще са изправени пред опасността за намаляване на тяхното „базово“ плащане, както и за 30 % загуба на плащанията за екологизиране.
Други елементи, където правилата могат да се опростят, са „практическото прилагане“ на определението за активен земеделски стопанин, за допустимостта за субсидиране на юридически лица по схемата за подпомагане на млади земеделски стопани, схемата за подпомагане на дребни земеделски стопани и обвързаното подпомагане, казват още правителствата.
Облекчения във връзка с екологично насочените площи
В решението за реформи на ОСП от 2013, Комисията обеща да преразгледа екологично насочените площи – точка, силно критикувана от много земеделски групи – през 2016 г., което може да доведе до промени, ако селскостопанският производствен потенциал на ЕС се намали.
Сега обаче Комисията е предложила някои незабавни промени в директните плащания, което ще даде на държавите-членки значително повече свобода на действие по отношение на екологично насочените площи.
Новостите са свързани с изискванията за очертаване на екологично насочените площи, правилата за съседство на такива площи до обработваемата земя на стопанството, очертаването на постоянно затревените площи в рамките на Системата за идентификация на земеделските парцели и компенсиране на екологично насочените площи в случай на грешка при декларирането им.
„Това са въпроси, свързани с директните плащания, които са специално подчертани от вас, от членовете на Европейския парламент и от фермерите“ и предложението за повече гъвкавост „ще улесни живота на фермерите и администрациите на национално ниво“ каза Хоган пред министрите.
На първо място, страните-членки ще трябва само да картографират заявените екологично насочени площи, а не всички потенциални екологично насочени площи (текущата препоръка е да се картографира доколкото е възможно). Екологично насочените площи, които не са заявени, няма да има нужда да бъдат картографирани – и „ние ще трябва да извървим дълъг път, за да отговорим на опасенията на някои страни, по-специално на тези с много дребни земеделски стопани,“ каза Хоган.
Гъвкавост по отношение на идентифицирането на екологично насочените площи в т.нар. слой „екологично насочени площи“ също ще бъде предоставена, а Комисията ще позволи да се признават живи плетове или обрасли с дървесна растителност ивици с отклонение в ширината до 4 метра.
Що се отнася до екологично насочените площи в съседство до обработваемата земя, поради опасения на земеделски производители Комисията е готова да насърчи известна гъвкавост по отношение на изискването, че екологично насочената площ трябва да се допира до границата на парцел: ще се признае „ограничена буферна зона“ между границата на парцела и екологично насочената площ. Хоган е готов да приеме опростен подход за идентифициране на някои специфични видове постоянно затревени площи в Системата за идентификация на земеделските парцели, каза той пред министрите.
Що се отнася до „грешните заявления“ на екологично насочените площи, Комисията ще позволи лиспващата площ да се компенсира с друга екологична площ в същия парцел, дори ако последната не е заявена. „Тази отстъпка е насочена справедливо към земеделските производители,“ каза Хоган.
Хоган иска да отговори и на загрижеността на земеделските производители за задължението им за постоянните пасища и класифицирането на земята като земя оставена под угар.
„В тази светлина бобовите култури (като например люцерната), няма да се считат по дефиниция за постоянно затревена площ след петата година. Освен това срокът на деклариране на земята, оставена под угар, като екологично насочена площ и периода в рамките на агроекологични ангажименти, няма да бъдат взети под внимание при изчисляването на 5-годишния период за постоянно затревени площи“, обясни той.
Тези въпроси ще бъдат разгледани по-подробно в ново „ръководство“, посветено на постоянно затревените площи, което е в процес на обсъждане с експертите на национално ниво от различните държави, каза Хоган пред министрите.
Реакция на Комисията
Комисар Хоган поздрави председателството за работата му по постигането на консенсусното решение на Съвета за опростяване на ОСП и приветства проведените разговори, като каза, че всичко това ще бъде „важен принос“ за текущото преразглеждане на ОСП.
Сега Хоган ще „направи оценка и ще отговори“ на направените заключения, но той припомни на министрите на земеделието, че на национално ниво органите също могат да действат в посока да „намалят тежестта на местно ниво за земеделските стопани“.
Изпълнителната власт на ЕС ще продължи да преглежда законодателството на ОСП за още възможности за опростяване, облягайки се на първия набор от предложения, представени на 11 май от Хоган.