Ренате по пътя! Първо сайт, после три сладкарници във Виена

Как една австрийска дизайнерка сбъдва мечтата си

Автор: Мартин Иванов

Ренате Грубер

Ренате Грубер

От 2010 година насам Ренате Грубер започва да работи по реализацията на един необичаен бизнес. Стартира със специализиран сайт за сладкиши, за да успее най-накрая да сбъдне мечтата си и да създаде собствено производство  на къпкейкове. Това е една смесица от любовта ѝ към кулинарията и изтънчения ѝ вкус към изящното, красивото и семплото. По професия тя е дизайнер и вплита уменията си като такава в производството на дребните, 130-грамови изкушения, наречени Cup Cakes. Бързо добива известност като първият професионален Cup Cake дизайнер във Виена. В австрийската столица вече има 3 кокетни малки сладкарнички, в които се предлага истинско многообразие от къпкейкове– сладки, пикантни солени, мини къпкейкове, такива  за вегетарианци и за хора, с непоносимост към продукти на основата на яйца и мляко.

В хубавия и слънчев майски ден и аз се отправям към едно от нейните заведения, намиращо се на Албертгасе.

 

 

сладкарница във ВиенаОбстановката вътре ме изненадва – всичко изглежда като в приказките, сякаш се намирам в къщичката на Хензел и Гретел. Основните цветове са розово и бяло, а витрините са отрупани с красиви сладкишчета и торти. Усмихната ме посреща млада продавачка, която ме моли да изчакам Ренате. След малко идва и самата тя – също толкова усмихната и лъчезарна. Като не спестявам възхищението си от това колко е хубаво тук, тя ми отговаря: „Всичко е направено по мой вкус.”

Високото качество на продуктите е водещ принцип за Ренате, тъй като градове като Виена и Грац се славят с изключително големи традиции в сладкарството. Признава, че дизайнът на къпкейковете не е нищо ново за нея, тъй като просто пренася идеите си от хартията в кулинарията.

къпкейкИдеите за нови рецепти се появяват обикновено през лятото. Ренате Грубер е автор на първата немскоезична книга с рецепти за къпкейкс. „Всяко лято пиша по една книга с рецепти. Тогава съм си в къщи или обикалям и разглеждам, пробвам и решавам какви вкусове и аромати са най-подходящи да бъдат смесени. Всичко е въпрос на пробване”, продължава тя. Така се създават най-различни комбинации от вкусове като например къпкейк с вкус на чили, шоколад и малини. И не само това, пренася концепцията за създаване на къпкейкове и при тортите. На витрините на сладкарницата също можеха да се видят освен дребните сладкишчета и торти. За нея работят между 20 и 30 служители. Тя предлага къпкейкове според сезона: през лятото с ягоди, боровинки и малини, а през зимата с печени ябълки например.

Ренате изпреварва един от въпросите ми, като казва, че развитието на бизнес модел, подобен на нейния, в други страни не е невъзможно. „Необходимо е човек да има партньор на място, който да познава законите в съответната страна, но мисля, че навсякъде подобен бизнес модел  би имал успех като се започне от съседните страни като Чехия например”, казва Ренате и  дава пример с Украйна, където работи с местна бизнесдама. Ако се намери партньор, подобен модел може да се развие и в България. Споделя, че Cup Cakes се смятат за продукт на лукса, като има много хора, които не могат да си ги позволят. И наистина, цените между 3,90 и 4,90 евро за 130 грамово кейкче, със сигурност не са по джоба на всеки.

сладкарница

Ренате искрено се разсмива, като я питам малко или много са 130 грама любов. „Толкова тежи един къпкейк, значи е много”, отвръща тя.

Разликата между къпкейковете и подобните им сладкиши, известни като мъфинс, Ренате  обяснява така: „Тя е много проста. При къпкейковете сладкишчетата са покрити с различни видове крем, докато мъфинс не”. Американците и британците според нея предпочитат мъфинс пред къпкейкс, защото последните се правят с повече мазнини, но когато кремовете са само на плодова основа, това ги прави по-леки и приятни, смята Ренате.

Leave a Comment