Проф. Живко Гешев: АУ подготвя общински администратори и мениджъри
Във факултета по икономика изучават и агрономически специалности
Вече не може да се говори за липсата на компетентни общински администратори, които да „отворят“ съответните селища към европейско подпомагане. От четири години Аграрният университет (АУ) подготвя кадри в бакалавърската степен „Управление на регионалното развитие“. Специалността дава далеч по-богати знания от необходимите за разработката на европроекти. Обучението създава експерти с глобален поглед върху позицията на съответните региони и възможностите те да се „предвижат“ към световния напредък. Специалността се тества от учебната 2010/2011 г., а акредитацията ѝ вероятно ще стане факт догодина, съобщи деканът на факултета по икономика проф. д-р Живко Гешев.
Факултетът съществува от 1995 г., а на 5 и 6 юни ще отбележи 20-та годишнина в Кърджали.
Интересът към кандидатстване по трите специалности – „Аграрна икономика“, „Аграрен туризъм“ и „Управление на регионалното развитие“ е относително постоянен и висок, посочи проф. Гешев.
Бакалаврите, завършили „Аграрна икономика“, се реализират в кооперации и земеделски фирми. А „Аграрният туризъм“дава достатъчно знания, за да може завършилите специалността студенти да започнат работа и в други туристически обекти. Докато следват, студентите научават перфектно два чужди езика.
Студентите в „Аграрна икономика“ полагат изпити и по шест технологични дисциплини, свързани със земеделието. Така те добиват познания за растениевъдство, животновъдство, земеделие, овощарство, зеленчукопроизводство и механизация.
Бакалаврите в специалност „Аграрен туризъм“ пък държат изпити и по животновъдство, лозарство и винарство.
Проф. Гешев е категоричен, че студентите, които са завършили икономически специалности стават отлични мениджъри, но не и агрономи. Образованието е различно, посочи той. И добави, че доста често бакалаврите полевъди, растителнозащитници или лозаро-градинари, записват магистърска степен в областта на икономиката. За да е успешно едно стопанство, то трябва първо да отгледа качествена реколта и второ, да я реализира на добра цена. Трябва да се познават принципите на маркетинга, пазарът, икономическите закони и правила. Като магистри в икономически специалности, студентите се научават да разработват и проекти за кандидатстване по европейските мерки за селските райони.
Факултетът очаква в скоро време акредитация по магистърските специалности „Бизнесадминистрация“ и „Регионално развитие и местно самоуправление“, разкри проф. Живко Гешев.
През новата учебна година факултетът ще приеме 75 бакалаври с редовно обучение и 70 задочници. Магистърско обучение в специалности по аграрна икономика ще запишат 80, а по аграрен туризъм 60 студенти. Всички те се учат като задочници.
Сред завършилите икономическия факултет има доста кметове, служители в престижни хотели, администратори в държавни и общински институции, изброи деканът. Доста от студентите са пръснати в чужбина, а според проф. Гешев това е така заради липсата на държавна политика към дипломираните кадри.