Пчеларите от Пловдивско чукат на дърво – пчелите оживяха!

Смъртността в региона е сред най-ниските – малко над 10%
Пет области организират национален протест днес срещу употребата на препарати
цвете и пчела

Пчелите в Пловдивско се втурнаха да вдигат добивите на овощните градини

Пчеларите от пловдивското сдружение „Акация“ чукат на дърво – пораженията от препаратите за растителна защита в региона са малко над 10%. „Тази смъртност е в рамките на нормалното“, поясни Николай Гайдов. Той каза, че в Южна България най-големият мор на полезните насекоми е в Стралджанско.

„Решихме да подкрепим колегите от Северна България, които днес организират национален протест, само морално. С тях сме! Тук обаче работата в пчелините започва 15 дни по-рано отколкото при тях и в момента сме много заети“, уточни Гайдов.

Тези дни пчеларите пренасят кошерите в цъфналите овощни градини. Те имат предварителни споразумения с овощарите за тази практика. Производителите на плодове са абсолютно наясно, че кошерите между редовете вдигат с 30 до 70 процента добивите. Ако се появи необходимост от третиране с препарати, фермерите предупреждават пчеларите за това.

„Наложи ли се пръскане, първо правим справка за препарата, поясни Гайдов. Ако той е с дълъг карантинен срок, вдигаме кошерите. В случай, че приложеният химикал е с бързо действие, в деня на третирането още в 5 часа сутринта затваряме кошерите, за да не излетят пчелите, и на другия ден ги пускаме“, разказа пчеларят.

Според него фермерите са напълно наясно с ползата от пчелите и не извършват растителна защита без да съгласуват намеренията си със собствениците на кошери.

Днес пчелари от 5 области в Северна България излизат днес на протест срещу прилагането на неонуклеотидните пестициди. Браншът от Шумен, Варна, Силистра, Разград и Търговище обяви, че 200 000 от медоносните насекоми са умрели в страната заради прилагането на препаратите. Северна България е с най-големи поражения и там смъртността е над 20 процента.

Протест ще има и на 22 април, когато е Денят на Земята.

В началото на годината Брюксел обсъди вариант страните – членки на ЕС, да наложат забрана за употребата им при слънчогледа, рапицата, царевицата и памука. Предложението бе внесено от евродепутата от ГЕРБ Мария Габриел. В крайна сметка обаче ЕК обаче предложи двегодишно отлагане на забраната. Това се случва, след като Европейска служба за безопасност за храните определи за неприемлив риск използването на неоникотиноиди. Големите държави, в това число и Великобритания и Германия, не подкрепиха идеята за забраната му при гласуването.

Измирането на пчелите е световен проблем. Затова страни като Италия и Испания вече са въвели забрана за използването на вредните пестициди. Сериозни мерки за употребата им обмислят и други европейски държави, след като данните на експертите сочат, че те са причина за 64% от смъртността на пчелните семейства.

 

Три от най-широко използваните отровни пестицида се произвеждат от големи американски, швейцарски и германски концерни.

2 Comments

  1. Петя Иванова каза:

    А някой ще ми каже ли тези отрови отиват ли в меда

Leave a Comment