Изборният код е вход и не лъже

И без него партиите могат да изчислят колко депутати вкарват в Парламента, каза проф. Емилия Друмева

Лидерът на БСП Сергей Станишев критикува днес решението на Централната избирателна комисия да не разкрива кода на софтуера, който ще брои изборните резултати. „Това говори за страх от прозрачност, за ясни намерения за манипулации и фалшификации на изборните резултати и ЦИК поема тази отговорност, защото се превръща в политически инструмент на една партия“, заяви той.

проф. Емилия Друмева

Проф. Емилия Друмева обясни, че изборният код няма как да фалшифицира резултатите

По-късно проф. Емилия Друмева, която е председател на Изборния борд към Президентството, напълно отрече възможността за софтуерна манипулация. Тя поясни, че изборният код е вход към прилагането на методиката на броенето. Медотиката е сбор от правила, при прилагането на които кандидатите в листите стават депутати.

Методиката е наложена още от 1990 година от участниците в Националната кръгла маса. Тя се базира на три принципа, поясни проф. Друмева, която е преподавател по право в Софийския университет.

Първият е, че броят на мандатите за определен избирателен район е предварително определен и е в зависимост от числеността на населението.

Вторият – разпределението на броя на мандатите , които печели всяка партия или коалиция, явила се на изборите, се изчислява на национално равнище и на тази база се определя дали участниците преминават през прага от 4 процента.

Третият принцип е, че с изключение на изборите за евродепутати, кандидатските листи са регионални, а не национални.

От 2007 г. методиката за изчисление е променена. Дотогава се е прилагал методът на Д`ондт, а след 2007 г. – на Хеър-Ниймайер.

Проф. Друмева поясни, че изборният код ще помогне на „Информационно обслужване“ да направи бързо изчисление на изборните резултати. Тя бе категорична, че и без да разполагат с въпросния код, партиите ще могат да направят своите сметки тъй като методиката е публикувана в Държавен вестник и дори към обясненията има приложени и числови примери.

„Не може да има фалшифициране на изборните резултати, методиката е стабилна, а принципите са ясни“, заключи проф. Емилия Друмева.

Leave a Comment