„Сиенит“ и израелци строят фабрика за свински кожи край Пловдив
Пълният ѝ капацитет ще е 9000 кг кожи на денонощие, в областта има 5 кланици, които ще осигуряват суровина
„Сиенит инвест“ООД и 12 инвеститори от Израел, всички заедно обединени в дружествата „Сенсор – С“ООД и „Сенсор – Д“ООД имат намерение да изградят фабрика за обработка на свински кожи край Пловдив. Тя ще се намира в землището на с. Бенковски и ще е разположена между Бенковски и с. Радиново върху собствени земи. Територията, върху която ще се изгражда предприятието, е 37.461 дка.
Регионалната инспекция по околна среда и води в Пловдив преценява, че не е необходимо да се извършва оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), тъй като няма вероятност фабриката да окаже значително отрицателно въздействие върху защитени видове.
Обработката на кожите ще бъде по съвременна безхромова технология (wet white), с високоефективно оборудване и използване на препарати щадящи околната среда и здравето на хората, обясняват инвеститорите пред РИОСВ.
От данните за фабриката се вижда, че ще се строи на два етапа. През първия предприятието ще достигне капацитет до 3000 кг лицева кожа и 1500 кг шпалт, т.е. общо 4500 кг/денонощие обработена свинска кожа. След втория етап ще се произвеждат общо 6000 кг лицева кожа и 3000 кг шпалт, т.е. общо 9000 кг/денонощие готова продукция.
За функционирането на бъдещия обект ще се изгради път, газопровод, водопровод, канализация и електрозахранване. Един тръбен кладенец ще черпи вода за производството, което е предвидено да харчи по 200-300 куб. м. за 24 часа. Изграждане на пречиствателна станция, която да осигури повторно използване на водите, също е предвидено в проекта.
„В близък план изграждането на фабрика за обработка на свински кожи е добра инвестиция“, коментира пред АгроПловдив управителят и собственик на кланица „Унитемп“ Петко Петков. Според него изборът на място е направен целесъобразно, тъй като в района на Пловдивска област има най-много кланици в страната – общо 5, които могат да захранват предприятието с кожи.
Броят на свинете у нас е между 500 и 600 хиляди и е недостатъчен, за да задоволи вътрешното търсене. Тенденцията е той да расте. В същото време в страната ни в миналото, пък и досега се прилага дране на свинските трупове, което означава, че бъдещата фабрика ще разполага с необходимата ѝ суровина.
България почти не изнася свинско месо, но когато този подсектор от животновъдството се съвземе, кланиците могат да преминат към европейската практика на обработка на трупното месо. При нея първо се извършва „изпарване“, после се премахва четината, а накрая кожата се сваля в транжорна и се използва за направа на емулсии, които са източник на колаген, поясни Петко Петков. Когато настъпи този момент, фабриката за обработка на кожи може би ще изпадне в дефицит.
У нас има предприятия за обработка на животински кожи в Габраво, Русе, Плевен и може би на още малко места. В Пловдив известният някога завод „Пулпудева“ от дълги години не работи.
Здравейте имам свинска кожа за обработка.
Здравейте имам свинска кожа обработка.