След комасация: До 100% поскъпване на нивите, по-малко разходи
2.4 млн. собственици със среден размер на имотите от 5.5 дка илюстрират най-големия проблем на земеделието – раздробеността
Комасация, извършена в пет землища, е увеличила цената на земеделската земя от 30 до 100%. В същото време средният размер на комасираните имоти на собствениците се е увеличил към 3 пъти. Това съобщиха днес на пресконференция в земеделското министерство представители на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
Проектите са осъществени в селата Студена (Хасковско), Момина църква (Бургаско), Раздел (Ямболско), Друмево и град Смядово (област Шумен). Комасацията е започнала още през декември 2011 г.
От БАСЗЗ са провели събрания в населените места, в които са поканили собствениците да заявят желание за комасиране на нивите им.
Председателят на асоциацията Стайко Стайков обяснява, цитиран от „Фокус“: „Минималният праг за участие е 10% от собствеността на землището. Спряхме се на различни землища в различни краища на България, тъй като искахме да докажем, че комасацията е жива. Затова направихме и пет едновремeнни проекта. Съобразихме се с нормативната уредба. Избрахме тези пет проекта и землища, в които имаме голяма собственост,така че да може в един момент след началото да видим как изглежда един имот. Това създава по-добри предпоставки за интензивно земеделие и съвременно животновъдство.“
„Постигнахме комасиране на имотите, което ще подобри условията за интензивно земеделие и за съвременно животновъдство“, отчита още Стайков.
В резултат на комасацията в посочените землища цените на нивите са се повишили от 30 до 100%, съобщава „Инвестор“. В Момина църква и Раздел преди уедряването нивите са се продавали за около 300 – 350 лв./дка, а след това – за 550 до 700 лв./дка. В Студена сега нивите са около 500 лв./дка, а когато са били разпръснати, са се продавали по 250 – 300 лв./дка.
Координаторът на проектите от страна на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Кирил Стоянов допълва, че в комасирането са участвали 38 хил. дка. След приключването на проектите между 100 и 300% е увеличен средният размер на собствеността. Това намалява разходите за скици, документи и други.
В процеса на работа в землищата са обсъждани различни варианти за уедряване, след това имотите са разместени и са оформени масивите.
Министърът на земеделието Десислава Танева заяви, че в България разпокъсаността на земите остава основен проблем за развитие на земеделието.
Около 2,4 млн. лица са собственици на земи от селскостопанския фонд, а средният размер на имот е 5,5 дка, цитира „Инвестор“. От влизането ни в ЕС заявените за обработвани площи са се увеличили от 33 млн. дка през 2007 г. до близо 39 млн. дка през 2014 г. Ако България е влязла в ЕС с 30% необработваеми земи, сега те са между 10 и 15% в различните землища, отчете земеделският министър.