Още преди да имаме княз, банка и митници, през 1878 г. правим военно училище

първото военно училище в България е в ПловдивКое според вас е първото учреждение в току-що освободената от турско иго България? Или ако не първото, то поне едно от първите? Отговорът ще ви изненада. Това е училището за висши военни кадри. 

Ето откъде започва да се гради държавата – от училище, което подготвя кадри за война. По това време България все още няма одобрено знаме. Въпреки че сме княжество, още си нямаме княз – Александър Батенберг ще стане такъв на 26 юни 1879 г., когато ще положи клетва. Преди това, на 17 април 1879 г. първото Велико Народно събрание ще приеме Конституцията. Преди него, но в същата година, депутати от Учредителното събрание ще изберат София за столица на страната.

Дори Българската народна банка се създава половин година след военното училище – на 25 януари 1879 г. Митническата администрация също се формира година след Освобождението.

Първото българско правителство с министър-председател Тодор Бурмов е назначено чак на 5 юли 1879 г. от Батемберг. Софийският университет е създаден в далечната 1889 г.

Само Народната библиотека се оказва достатъчно важно учреждение, за да се роди още в 1878 г. По инициатива на софийския учител Михаил Буботинов тя е открита на 10 декември. Военното училище я изпреварва с около 5 месеца.

Училището за военни кадри е ударило първия звънец на 1 септември 1878 г. в Пловдив, но решението за създаването му е взето на 8 юли същата година. Инициатор е бил руският комисар княз Дондуков-Корсаков. Училището се е намирало първо в бившия турски конак на брега на Марица, а после се установява в школото „Света троица“ в Стария град. През ноември съставът му се мести в София – до Пазарджик са пътували с влак, а оттам нататък пеш поради липса на релси. Днес училището е известно като Национален военен университет „Васил Левски“. Преди 137 г. сред първите ученици българи са били Рачо Петров, Петър Тантилов и други.

 

 

Leave a Comment