Схемата „Училищно мляко“ ще се дофинансира от фонд „Земеделие“, за да стане интересна

Наредбата ще подпомогне и доходите на млекопроизводителите, заявява в мотивите си към правителството министър Танева

дете хапва млякоНова наредба за прилагане на схемата „Училищно мляко“ ще увеличи чрез финансови средства интереса към доставките на мляко и млечни продукти в детски градини и училища. До момента той е слаб поради ниското ниво на подпомагане от Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ). С приемането на нова Наредба за прилагане на схемата, ще бъде възможно тя да бъде дофинансирана със средства от ДФ „Земеделие“, които са предвидени в неговия бюджет. Това посочва в доклада до Министерския съвет земеделският министър Десислава Танева.

До момента схемата „Училищно мляко“ се ползва със слаб интерес, тъй като размерът на подпомагането е ограничен от максималното количество млечен еквивалент (0,25 литра), а ставките за този млечен еквивалент са много ниски – по 8-9 стотинки на дете на ден.

Работна група от експерти от Министерство на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие”, Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката е изготвила национална стратегия за прилагане на схемата „Училищно мляко“. В нея е предвидено предоставянето на национално съфинансиране по схемата, което е изрично указано в законодателството на ЕС.

Стратегията ще се изготвя ежегодно до 1 юли.

Млякото и млечни продукти ще се предоставят на децата (от първа до подготвителна група включително) и учениците (1-4 клас) чрез извършване на 45 доставки в рамките на учебната година. Продуктите ще се раздават равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица по предварително утвърден график, но не повече от десет доставки на месец, се казка в проектонаредбата. Не повече от 23 на сто от предоставените на децата и учениците продукти и не повече от 10 доставки, могат да бъдат на продукти от II категория, съгласно Приложение № 1 (продукти с добавка на захар, плодове, какао, емулгатори, оцветители, консерванти и др.).

„Целевото разходване на националните финансови средства по схема „Училищно мляко“ се характеризира с висока добавена стойност и широкия социален отзвук на мярката, превишава многократно монетарната стойност на финансовото подпомагане. В този аспект схема „Училищно мляко“ може да се яви, като партньор в дългосрочен план на българските производители, спазвайки принципите на ОСП за стратегическо и устойчиво развитие“, заявява в доклада до правителството министър Танева.

И още: „Прилагането на схемата за предлагане на плодове в училищата ще увеличи консумацията на мляко и млечни продукти от деца и ще допринесе за формирането на здравословни хранителни навици, ще отговори и на целите на ОСП за подпомагане на доходите на млекопроизводителите, стабилизирането на пазарите и насърчаване на конкурентоспособността на сектор „Мляко”. Налице е изразен интерес от страна на бизнеса и очакваме прилагането на схемата при новите условия, с предоставяне и на национална финансова помощ, да получи широк обществен отзвук.“

Leave a Comment