Бойко Борисов отряза зърнопроизводителите за нивомерите
Всеки се е впил в системата и краде, отсече премиерът
„Над 1200-1300 са ведомствените бензиностанции. Уж зареждат селскостопанска техника, а през тях си минават стотици хиляди литра горива. Идваха зърнопроизводителите, плакаха. С един месец им удължихме срока. Всички трябва да имат нивомери!“ Това отсече пред Нова телевизия тази сутрин премиерът Бойко Борисов, който заедно с изпълнителния директор на агенция Митници Ваньо Танов бе гост в студиото.
Премиерът обясни, че в продължение на 25 години държавата е подхождала изключително толерантно към петролния и газовия бизнес. Софтуерът на колонките в бензиностанциите е манипулиран, така че те да отчитат по-малък оборот пред НАП. „Продава 20 тона, а при нас отчита 10“, даде пример Борисов. Клиентите заплащат неотчетените 10 тона с акциза и ДДС, но тези налози не отиват в държавата, а се прибират от търговеца.
Другият проблем е със влагането на терпентин в горивата. Терпентинът може да се закупи за 1 лев/литър. Когато горивото се продава по 2.20 лева, 1.20 остават отново в търговеца.
Третият е в ощетяването на клиента, който заплаща цената на 10 литра, например, а получава 9.
Борисов посочи още, че ще има промени в начина, по който оцветените горива, които се ползват за отопление на детски градини, болници и училища, стигат до крайния потребител. Тези горива са с по-нисък акциз, тъй като изпълняват социална функция. Налогът върху 1 тон при тях е 50 лева, докато за горивата за свободния пазар той е 640 лева/тон, поясни Ваньо Танов. Проверките са показали, че вместо нафтата за отопление да се заплаща на значително по-ниски цени, понякога тя е дори по-скъпа от тази, която продават бензиностанциите. Причината е, че за доставката на оцветено гориво се ползват посредници, посочи Борисов.
Възможния картел между търговците, заради който цените на горивата не падат, въпреки, че в световен мащаб петролът значително поевтиня, Ваньо Танов илюстрира така: „Горивото излиза от единствената рафинерия у нас („Лукойл Нефтохим“) на 90-92 ст. за литър. Когато е внос от ЕС цената му е 85-90 стотинки. Когато се добави 64.5 стотинки акциз и още 30 стотинки ДДС, цената му става 1.80 лева/литър. На бензиностанциите обаче това гориво се продава за 2.20 лева. Този марж от 42 стотинки говори за картелно споразумение.“
Премиерът заяви, че не е информиран за наблюденията, които Комисията за защита на конкуренцията има при проверките за горивата, но че ако тя не потвърди мнението на управляващите за картел, той ще се обърне към парламента, за да се избере ново ръководство на комисията есента. )“Няма аз да се червя заради тях“, възмути се Борисов.) По думите му „всеки се е впил в системата“ и краде.