Рентите в Пловдивска област: От 5 лв. за ливада до 66 лв. за трайни насаждения

Нивите в Сопот се ползват срещу 5 лв./дка, а в Куклен срещу 43

земя, подготвено полеСредните рентните плащания в Пловдивска област са между 6 лева за пасище (мера) до 66 лева на декар за трайни насаждения. Това се вижда от доклада на областната земеделска дирекция, в който са посочени изчислените по методика, одобрена от министъра, ренти по землища и общини. Те са за 2014 г. и ще послужат и за определяне на наема на т.нар. „бели петка“, за които няма договор за ползване, сключен със собствениците.

Според доклада най-високата постигната рента е за ползването на трайни насаждения в землището на село Анево, община Сопот. На базата на вписани в Службата по вписвания договори, там наемът за трайни насаждения е средно по 66 лв./дка, а средно за общината рентата е 63 лева. В старопланинската община обаче другите площи са с твърде ниски рентни плащания. Нивите се ползват за 5 лева, пасищата за 6, а ливадите за 7 лева на декар.

Като цяло най-високи са рентите в община Куклен. За трайни насаждения те са 61 лева, за ниви 43, за пасища 6 и за ливади 5 лв. В землището на Куклен трайните се ползват средно на 65 лв., а нивите за 47.

Най-ниските ренти за трайни насаждения са в Брезово – 9 лв./дка. В доста общини те са по 20 лева (Асеновград, Лъки, Карлово, „Марица“, Раковски, Садово). Рентите са високи в землището на Пловдив, където достигат 41 лева.

Нивите се ползват най-скъпо в община Куклен, където средното рентно плащане е 43 лева. Най-евтини са за ползвателите в общините Сопот (5 лв.), Карлово (9 лв.) и Лъки (10 лв.).

Рентните плащания на оризищата в областта варират от 18 до 24 лева. Най-ниското е в землището на Калояново – 12 лв./дка, като в самата община Калояново има ренти за оризища, които са по 27 лева – в с. Черноземен. Средно за общината обаче това е плащане е 18 лв./дка. Най-високата средна общинска цена е в община „Родопи“ – 24 лева. Там обаче единствено в Цалапица има оризища, които се ползват именно за 24 лева.

Мерите (пасищата) в областта са наети най-често срещу 6 лв./дка, но има и изключения. В община Раковски рентата достига до 19 лева. В същата община най-високо е плащането за декар мера в Стряма – 24 лева.

Ливадите се ползват най-скъпо в община Хисаря, където средното плащане е 27 лева. В село Красното в тази община средната рента за ливада е 43 лева. Най-ниското заплащане – 5 лева, е в община Куклен.

В доклада е посочено още, че за землищата, за които договорите за наем или аренда са сключени на база плащане в натура (пшеница или зърно), трябва да се приложи средната котировка на цената на хлебната пшеница на Пловдивска стокова борса към 7 февруари 2014 г. – 245 лв./тон.

 

 

Leave a Comment