АйТи и атсорсингът бутат България напред без помощта на държавата

Сред предимствата на Пловдив президентът Плевнелиев посочи и близостта до новото летище в Истанбул, което ще е най-голямото в света

Росен ПлевнелиевАйТи и аутсорсинг бизнесът бутат България напред без помощта на държавата. Това е най-общото заключение, което направиха присъстващите на провеждащата се днес в Пловдив конференция  „Аутсорсинг дестинация България“. Президентът Росен Плевнелиев и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова взеха участие при откриването ѝ в Новотел Пловдив. 

В словото си към участниците президентът отчете динамичните темпове, с които се развива секторът. „Днес софтуерната индустрия дава 1.74% от БВП на страната. 60% от продукцията се изнася за САЩ, Канада и Западна Европа. За 10 години приходите на IT компаниите нараснаха с 600%. През 2005 г. в софтеурния бизнес са били заети 5000 човека, а днес те са 17 000“, изброи Плевнелиев. Специално за Пловдив той обърна внимание, че в града работят в тази сфера 80 фирми с общо над 5000 души състав.

Сред плюсовете на Пловдив президентът отбеляза и близостта на града до новото летище на Истанбул, което скоро ще бъде завършено. То ще е най-голямото в света със 150 милиона пътници годишно и над 100 дестинации. „А оттам дотук е една магистрала („Марица“) разстояние“, каза оптимистично Плевнелиев.

Президентът се обърна към вицепремиера Бъчварова за нуждата от създаването на агенция, която да работи в ползва на IT бизнеса. „Г-жо вицепремиер, електронното правителство трябва да има своя „пътна агенция“  – единна система интегратор“, заяви държавния глава като обърна внимание за използването на 115-те милиона евро, които България ще получи по ОП „Добро управление“.

От своя страна Румяна Бъчварова обеща два законопроекта, които трябва да бъдат одобрени в най-скоро време. Единият е за електронната идентификация, който ще гарантира висока степен на сигурност. Вторият законопроект е за електронното управление, заради който ще бъде създадена нова агенция.

Експертите от IT и аутсорсинга коментираха в първия панел, че специалистите недостигат и в този сектор безработицата е на практика нула. В световен мащаб се търсят около 4.5 милиона експерти, в Европа 1 милион, а в България десетки хиляди. През 2014 г. средната заплата при програмистите е била 3500 лева, обясни Елена Маринова, президент на „Мусала софт“. Георги Брашнаров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании заяви, че скоростта, с която се разрешават проблемите при образованието е нулева. От 2005 г., когато за пръв път е бил повдигнат въпроса за недостига на кадри, досега, нищо не се е променило.

 

Leave a Comment