Дърводобивни фирми поискаха цените да са според терена и да се затегне контрола
По-високи изисквания за наличие на техника и спазване на трудовото законодателство препоръчаха дружествата
Дърводобивните фирми предлагат диференциране на началните цени за добив на дървесина при възлагане на договори, като те да варират според трудността на добива. Това се случи на среща между браншови организации от дърводобива и дървопреработката, представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“ и на държавата днес в МЗХ. На нея за първи път беше представен анализ на тенденциите в дърводобива в държавните горски територии, изготвен от дирекция „Развитие на горския сектор” на МЗХ.
„Всички трябва да работим заедно като партньори срещу сивата икономика, защото тя не дава шанс на тези, които влагат усилия и средства за спазване на правилата, да останат конкурентни. Ако не укрепим дърводобива, който е най-слабото звено по веригата, губим целия сектор”, подчерта заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов.
Изпълнителният директор на ИАГ инж. Тони Кръстев информира, че са подготвени съвместни инициативи с други държавни институции с цел по-голяма прозрачност на сектора и намаляване на дела на сивата икономика. „Разчитаме на Вашата подкрепа на усилията ни за по-ефективен контрол и справяне с незаконните практики в горските територии. Ще проверяваме всеки подаден сигнал за нарушения, в това число и по отношение дейността на нашите служители, за да можем да постигнем едно устойчиво управление на горския сектор”, подчерта инж. Кръстев.
Анализът на дирекция „Развитие на горския сектор” показва, че промяната на минималната работна заплата не е повлияла на цената на дърводобива, като тя се запазва на устойчиви, непроменени практически нива в последните 8 години, съизмерими с цените в съседните държави.
Представителите на дърводобивните фирми посочиха при обсъжданията, че имат проблем с намирането на квалифицирани работници на фона на силна конкуренция от фирми, които не сключват трудови договори за наемане на дървосекачи. Това налага, според дърводобивния бранш, засилване на мерките срещу тези, които оперират без да спазват трудовото законодателство. Предложенията са за по-строги изисквания при регистрацията или пререгистриране на всички фирми, които осъществяват дейности в горите. Това да става на база на по-високи минимални изисквания за наличие на модерна техника, съобразена с условията на терена, на който те ще извършват дейността си.
От дърводобивния сектор признаха, че често им липсва добра организация при осъществяването на дърводобива, което влияе негативно на цената. В същия контекст беше подчертана важността на наемането на квалифицирани работници за изпълнението на дългосрочинети договори, което налага устойчиво решение. Този проблем в съчетание с липсата на удобни транспортни схеми в малките населени места често води до блокиране на добита дървесина, която няма как да бъде извозена и оползотворена в преработвателната промишленост, посочиха още от бранша.
На срещата бяха представени възможностите за подкрепа и инвестиции в областта на дърводобивната и дървообработваща промишленост по ПРСР (2014-2020).