Йордан Войнов подаде оставка заради „гьола“ на турската граница
Засегнах интереси на фирми от хранителната индустрия, смята бившият шеф на Агенцията по храните
Служебният премиер Марин Райков поиска днес на заседанието на Министерския съвет оставката на Йордан Войнов и я получи. Изпълнителният директор на Агенцията за безопасност на храните си тръгва заради скандала с така наречения „златен гьол“ на българо-турската граница. Войнов бе в отпуска, за да не пречи на проверката на прокуратурата за начина, по който бе избрана частните фирма, която осигуряваше дезинфекцията на границата. Неговият пост поема временно д-р Венцеслава Тасева.
Йордан Войнов заяви пред радио Дарик, че реалната причина за отстраняването му е, че е засегнал интереси в хранително-всусовата индустрия.
На въпрос какъв е проблемът с договора и наистина ли са много завишени цените, Войнов каза, че е на обратното мнение. Според него именно договорът с частното дружество защитава изцяло държавата, тъй като моментната ситуация е, че дезинфекцията се извършва от служители на агенцията, които са на граждански договори. Това, според него, е недопустимо според трудовото законодателство. И второ, таксите се събират от банка, която пък събира комисионна, а това ощетява в по-голяма степен държавата.
На 8 април по разпореждане на главния прокурор, Софийска градска прокуратура се сезира за сключен договор между БАБХ и фирма „Пи Еф Си“ ЕООД, касаещ събиране на такса „Дезинфекция“ на ГКПП Капитан Андреево и ГКПП Лесово. Възложена е проверка, с оглед данни за извършено престъпление, по чл. 219 (безстопанственост) и чл.220 НК (сключване на неизгодна сделка).
До момента няма резултати от прокурорската проверка, а министърът на земеделието Иван Станков развали договора с частната фирма.
Скандалът с фирмата, отговаряща за граничната дезинфекция, бе стартиран от червения депутат Румен Петков. Той отвори дума за това първо в студиото на бТВ, но тогава не спомена името на дружеството, а само размера на събираните такси. Впоследствие имаше пресконференции и разследвания, които установиха, че „Пи Еф Си“ЕООД е била регистрирана два дни преди да участва в обществената поръчка. Тя се е явила заедно с още 3 фирми на конкурса и го е спечелила. Никой не акцентира на факта, че „Пи Еф Си“ е функционирала под друго име и два дни преди конкурса е имало само промяна на фирменото наименование.