Кооперации искат да кредитират земеделието, но липсва законодателство
33 кредитни кооперации у нас управляват активи за над 53 млн. лв. и отпускат заеми единствено на членовете си
Проектите в земеделието могат да се кредитират от финансовите кооперации в страната, стига държавната политика да създаде рамките за това. За целта е необходимо да се използват позволените от Европейския съюз инструменти и да бъде осигурен финансов ресурс. Това обясниха на вчерашната дискусия в Министерството на земеделието и храните представители на кредитните кооперации, съобщи БНР.
В момента кредитните кооперации у нас имат над 14 млн. лева собствен капитал. Те управляват активи за над 53 млн. и 13 хил. семейства годишно си осигуряват кредитен ресурс от тях.
В България през 1996 година са създадени 33 кредитни кооперации, които продължават да работят по линия на програмата ФАР. Те финансират само членовете си и могат да приемат още членове, посочи финансовият експерт Иван Попов, участник в кръглата маса в МЗХ.
Законовата база обаче създава проблем за увеличаването на кредитните кооперации.
Те прилагат по-облекчен режим за получаване на кредити. Познават членовете си. По-достъпно е получаването на кредити от такъв тип кооперации, отколкото от кредитните институции.
„Това е финансова структура, която би следвало да получи лиценз от БНБ. За мен би било добре от гледна точка за това, че производителите биха могли да разполагат с по-голям ресурс, но финансистите ще кажат дали това е възможно или не“, коментира председателят на парламентарната земеделска комисия Румен Христов.