Защо максималният брой точки по мярка 4.2 бе намален от 100 на 90 точки
Очаква се мярката да се отвори около 17 ноември, а бюджетът ѝ да е 100 млн. евро
В първия вариант на критериите за подбор на проекти по мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), максималният брой точки, които можеха да съберат кандидатите, бе 100. В последния, представен в проектонаредбата за прилагане на мярка 4.2, те са 90. Защо? Въпросът отправихме към Ивайло Здравков, председател на Българската асоциация на бенефициентите по европейски проекти (БАБЕП).
„Когато започна обсъждането на критериите и точките, които дава всеки от тях, бе записано, че ако предприятието на кандидата предвижда преработката на минимум 65% собствени или на членовете на групата/организация на производители или на предприятието суровини, то за такъв проект се полагат 20 точки. В последния вариант те са намалени на 10. Ето оттук идва по-ниският максимален сбор точки“, обясни Здравков. Той уточни, че критериите повече няма да подлежат на обсъждане, тъй като те са одобрени от Комитета по наблюдение.
„Според мен това е реверанс към производителите на зърнени култури. Те в по-голямата си част могат да покрият този критерии. В намаления брой точки не виждам нищо обезпокоително“, заяви председателят на БАБЕП.
И при приема на проекти по мярката за изграждане на преработвателни предприятия, биопроизводителите ще са с най-големи шансове за класиране, поясни Здравков. Ако те отглеждат плодове и зеленчуци, етеричномаслени култури или животни, ще получат 30 точки, точно защото производството им попада в групата на т. нар. чувствителни сектори. Ако прилагат плюс това и биологичния способ, допълнително ще увеличат сбора с още 10 точки.
Според председателя на асоциацията и този път бюджетът по мярката, която вероятно ще се отвори към 17 ноември, няма да е достатъчен. Говори се, че финансовият ресурс ще е около 100 милиона евро, но окончателната сума още не е обявена официално. „Недостигът на средства по мерките се очертава като хронично заболяване през този програмен период“, коментира Здравков.
Утре, 15 октомври, Работната група по обсъждане на условията за прилагане на мярка 4.2 ще се събере отново. От БАБЕП ще поискат разяснения как ще се гарантира, че биопреработвателите ще използват 100% чисти биологични суровини. Въпросът е важен, тъй като биопреработвателите трябва да оправдаят извънредните привилегии, които ще ползват при точкуването на проектите.