Теодор Пушкаров: При пчеларството две години са добри, а следващите две – лоши

Теодор Пушкаров Снимка на Мартин Иванов

Теодор Пушкаров
Снимка на Мартин Иванов

26-годишният Теодор Пушкаров отглежда  150 кошера в малкото планинско селце Меляне (до Монтана). Той е потомствен пчелар, и започва да се занимава от 2002 година, като шест години по-късно отглеждането на пчели за него се превръща от хоби в професия, която вече е подплатена с академично образование от Аграрния университет в Пловдив, разказва в блога си журналистът Мартин Иванов. С финансовата помощ на проекта „За Балкана и хората” Теодор изгражда модерно помещение за преработка на добития мед.  „Ходим на пазари и специални изложения, тук-таме по някое магазинче”, отговаря Теодор на въпрос, къде намира реализация на продукцията си. Като цяло според него обаче продажбата на мед е трудно нещо, но всяко начало е така.

За разлика от други свои колеги Теодор не среща проблем с болестите по пчелите. Според него това си зависи от  самите пчелари. Проблемът с измирането на пчелите заради влияние на климата според него е създаден изкуствено. „Смъртност има единствено заради пръскания по полетата, и то само при отглеждане на рапицата”, смята той. Само тази култура се пръска по време на цъфтеж.

На самия пчелин той е засадил близо 170 дръвчета акация и липа, но признава, че това за него е по-скоро хоби. За да има ефект трябва да се засадят например към 100 декара с липа.

Средните добиви от мед годишно Теодор оценява на около 50-60 килограма от кошер. „Имало е години и с по три или дори четири кампании. Сега обаче не е така”, казва той. Обяснява го с цикличността на пчеларските години, като в период на една-две години се наблюдават добри добиви, после идват една-две лоши такива.  
 
Отглеждането на пчели се оказва рисково и поради наличието на кражби. Пчеларят признава, че през 2008 година от пчелина му са откраднати 11 кошера.

Той  вече се чувства изморен да кандидатства по различни европейски програми, защото когато се зададе нов прием „спираш един месец работата по пчелина, ставаш счетоводител, и се занимаваш само с това”.

В ежедневната си работа Теодор върши всичко сам, като само при ваденето на меда получава помощ от съпругата си. „Имам такава максима по-добре 50 кг мед от 150 кошера, отколкото 20 кг от 300 кошера”, казва пчеларят. През 2015  година е изкарал около 5 тона мед. Счита че ако човек не е лаком, пчеларството може да е един добър поминък.

Пълният текст за Теодор Пушкаров можете да прочетете ТУК.

1 Comment

  1. ЗС каза:

    Средния добив на мед от едно семейство в България е 18кг.Някой кошер може да изкара и 50кг но не всички за сметка на това някой кошер ще изкара 5кг.Ако средния му добив е 50кг то от 150 да е изкарал 7500кг. Повечето пчелари са като рибарите преувеличават в пъти.

Leave a Comment