Наредбата за мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ вече е публикувана
В днешния 84 брой на „Държавен вестник“ е публикувана Наредба №20 от 27 октомври 2015 г. за прилагане на подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4. „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. (Цялата наредба може да се види ТУК)
Спорните момента за процента собствена сурови са решени по този начин в чл. 21 и чл. 22:
В чл. 21. ал.1 е предвидено планираният размер на преработената и произведена от кандидата продукция да покрива най-малко 50 на сто от капацитета на подпомаганите активи, за които се предоставя финансова помощ в съответствие с технологичния проект. В ал. 2 е посочено, че минималният размер на преработената и произведена продукция по ал. 1 се изчислява средно за периода на изпълнение на бизнес плана.
В чл. 22. ал. 2 се казва, че кандидатът трябва да докаже в производствената програма наличието на най-малко 50 на сто осигурена суровинна база за първа прогнозна година след въвеждане в експлоатация на инвестициите, включени в проекта. В ал. 2: Най-малко 30 на сто от общата суровинна база, определена в производствената програма за първа прогнозна година след въвеждане в експлоатация на инвестициите, включени в проекта, трябва да е от собствена продукция и/или от регистрирани земеделски стопани. Ал. 3: В случай на осигуряване на суровинна база по ал. 2 от кланични пунктове суровината трябва да е придружена от доказателство за произход от регистрирани земеделски стопани. Ал.4: Кандидати с инвестиции за производство на гранулирани фуражи трябва да докажат осигурена реализация на 100 на сто от готовата продукция за целия период на изпълнение на бизнес плана.
Условията за създаването на биогаз инсталации за собствени нужди са посочени в чл. 26:
Чл.26. (1) Финансова помощ се предоставя за инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници. (2) Инвестиции по ал. 1, включително проекти с инвестиции за производство на електрическа и/или топлинна енергия или енергия за охлаждане и/или производство на биогорива и течни горива от биомаса, се подпомагат, ако са за собствено потребление и същите не надхвърлят необходимото ко- личество енергия за покриване нуждите на предприятието. Капацитетът на инсталациите не трябва да надвишава мощност от 1 мегават. (3) При комбинирано топло- и електропро- изводство капацитетът на инсталацията трябва да съответства на необходимата за дейностите на предприятието полезна топлоенергия. (4) При производство на електроенергия от биомаса инсталациите трябва да произвеждат най-малко 10 на сто топлинна енергия. (5) Проекти с инвестиции за производство на биогорива и течните горива от биомаса се подпомагат при условие, че отговарят на критериите за устойчивост, определени в чл. 37 – 40 от Закона за енергията от възобно- вяеми източници. (6) Използваните за производство на биое- нергия, включително биогорива, суровини от зърнени и други богати на скорбяла култури, захарни и маслодайни култури и суровини, които се използват за фуражи, не трябва да надхвърлят 20 на сто от общия обем суровини, използвани за това производство. (7) Условието по ал. 6 не се прилага за отпадъчни продукти от култури, които не се използват за фуражи.
Сроковете за инвестиции:
Чл. 49. (1) Одобреният проект се изпълнява в срок до 24 месеца, а за проекти, включващи разходи за строително-монтажни работи, за които се изисква издаване на разрешение за строеж, в срок до 36 месеца от датата на: 1. подписването на договора за предоставяне на финансова помощ с РА за кандидати, които не се явяват възложители по чл. 7 и чл. 14а, ал. 3 и 4 от Закона за обществените поръчки; 2. получаване от ползвателя на финансова помощ на уведомително писмо с решението за съгласуване/отказ за съгласуване на послед- ната по време обществена поръчка за избор на изпълнител по проекта за получатели на финансова помощ, които се явяват възложи- тели по чл. 7 и чл. 14а, ал. 3 и 4 от Закона за обществените поръчки. (2) Крайният срок по ал. 1 е до 15 септември 2023 г. (3) Най-късно до датата на подаване на за- явката за окончателно плащане ползвателите на помощта трябва да отговарят на всички задължителни стандарти, отнасящи се до подпомаганите дейности, в т. ч. опазването на компонентите на околната среда, фитосанитарните изисквания, хуманното отношение към животните, ветеринарно-санитарните изисквания, безопасността на храните и фуражите, хигиената, безопасните условия на труд.
Актуалната таблица за оценяване на проектите можете да видите ТУК