Янис Варуфакис: Необходима е принципна промяна в Европа
Наскоро излезе книгата на бившия финансов министър на Гърция Янис Варуфакис „Време за промяна“. По този повод „Дойче веле“ провежда интересен разговор с автора. В интервюто той говори за причините за своята оставка, за невъзможната гръцка програма без преструктуриране, а също и за „ужасяващата конструкция“ на институциите в Европейския съюз.
Препубликуваме откъс от интервюто:
Дойче Веле: Колко дълго ще се задържи правителството на Ципрас, според Вас?
Янис Варуфакис: Това просто няма значение. През последните пет години в Гърция имаше три правителства. Всички те се опитаха да осъществят една програма, която всъщност е неосъществима. Днес моите бивши колеги и приятели следват неблагоразумната логика от последните пет години. И резултатът ще бъде същият.
Дойче Веле: Бихте ли променили нещо от днешна гледна точка, ако погледнете назад във времето си на министър?
Янис Варуфакис: Ако отговоря на този въпрос с „НЕ“, бих бил един фанатичен и опасен шут. От днешна гледна точка бих променил много неща, разбира се. Принципната ми позиция обаче беше правилна – да не подписвам никаква кредитна програма, при която гръцкият народ да приеме още една огромна сума от европейските данъкоплатци, преди да се реализира преструктурирането на икономиката и дълговете на страната.
Дойче Веле: Книгата Ви се нарча „Време за промяна“. Какво Ви кара да вярвате, че промяната все пак е възможна?
Янис Варуфакис: Ние имахме шанс, който не използвахме напълно. Но Европа е по-голяма от нас – от Ципрас, от мен, от гърците. И Европа трябва да се промени. Сегашните институции в Европа и особено в еврозоната са несъстоятелни. Ние имаме валутен съюз без общо правителство. Една централна банка, без подкрепата на едно федерално правителство. Имаме национални правителства, които не могат да разчитат на помощта на емисионните си банки. Това е ужасяваща конструкция. Решенията на европейско ниво се вземат само от еврогрупата. А това е една неформална група, която дори не се споменава в европейските договори. Затова е необходима принципна промяна. И ако ние не успеем да я проведем чрез демократичен диалог, тя ще настъпи от самосебе си. Само че тогава промяната ще бъде за лошо. Ние не водим разумен диалог по тези въпроси. Затова имаме и една авторитарна политика, която иска да осъществи правила, които отдавна са престанали да бъдат актуални. Резултатът е една дефлационна Европа като болник в световната икономика. А това е лошо както за Европа, така и за света.
Дойче Веле: Германското правителство застъпваше твърда позиция в преговорите с Гърция. В сегашната бежанска криза пък тя се показва много щедра и рискува да не постигне целта си за балансиран бюджет. Какво е отношението Ви към сегашната миграционна политика на Германия?
Янис Варуфакис: Като европеец, аз се гордея изключително много с канцлерката Меркел, защото тя демонстрира силен характер по бежанския въпрос. Това показва и колко несправедливи са критиките, според които Германия предизвиквала много проблеми в Европа. На това мнение са не само гърците, но и французите, италианците, а и испанците. Поведението на канцлерката Меркел е добър сигнал за бъдещето на Европа. Когато на нашата врата чукат гладни хора, такива, които биват обстрелвани и ранявани, сме морално задължени да им отворим вратата и да ги пуснем да влязат. Канцлерката Меркел разбира това и ги приема, независимо от разходите. Само така ние утвърждаваме нашия хуманизъм като европейци.