Сладко от маслини и разкошно памидово вино на изложба в панаира

Майстори на сладки изкушения, туршии, вино, пчелен мед и други се включиха в изложбата на асоциация „БГ храни“ в пловдивския панаир. Тя бе открита вчера от зам.-икономическия министър Даниела Везиева, която взе участие в конференция за качеството и бъдещето на българските храни.

Цветелина Чилингилова пред отрупания щанд

Цветелина Чилингирова пред отрупания щанд

Бурканчета със сладко – диворастящи плодове, рози, смокини, череши и други, направено от Цветелина Чилингирова, бяха сред изложените родни продукти в малката изложба. Сладкарката разказа, че малкият ѝ цех е построен в село Орехово, община Чепеларе преди 8 години. Преди това семейството се издържало пак с приготвянето на сладка, които се търгували от павилион под Бачковския манастир.

Майсторката се е научила как да прави сладко още като дете. Толкова е наясно с този занаят, че вече само като види как ври в тавата плодово-захарната смес, знае дали се е сгъстила достатъчно или има нужда от още време. „Това е най-тънкият момент в правенето на сладко – кога да се махне от огъня“, казва тя. И още веднъж потвърждава, че нито гледа часовника, нито бърка с черпак, нито пробва, нито ползва уреди, за да е наясно дали продуктът е готово. „Поглеждам го и знам.“

Семейството прави 19 вида сладка, които като количество достигат до 16 тона. „Можем да се издържаме, добри са приходите“, коментират производителите. Най-екзотичното сред сладката е от маслини. Цветелина се научила да го приготвя, след като пристигнала поръчка от гръцки клиент. Единствената особеност в направата му е била обезсоляването на маслините преди да бъдат поръсени със захар.

Най-трудно се прави сладкото от зелени смокини, според майсторката. Трудността идвала от това, че след като заврат, плодчетата три пъти се изцеждали от белия сок – едно по едно. Освен изгаряния, сладкарката получила и алергия към смокините. Другото „мъчно“ сладко е рачелът. Не за друго, а заради беленето и рязането на тиквите преди да се потопят във варов разтвор.

Красимир Патишанов (вдясно) и пчеларят Любомир Герев

Красимир Патишанов (вдясно) и пчеларят Любомир Герев

 

Разкошно вино от памид бе отпушил, за да почерпи на изложбата, управителят на „Винарска изба Брестовица“ Красимир Патишанов. Великолепната напитка печели почти ежегодно наградата на посетителите на пловдивския фестивал „Дефиле на младото вино“. Едновременно пивко и силно, червеното вино разкрива и дълбочина, и букет от аромати. „Традиционно памидът се използва като добавка към основните сортове. Ние обаче го отделихме самостоятелно и този сорт показа цялото си богатство“, разказа Патишанов.

 

Leave a Comment