НАП приветства обвързаната подкрепа, която ще изсветли земеделския сектор

Сега производителите на плодове и зеленчуци трябва да доказват доходи от продажби, догодина същото ще се изиска и от животновъдите

местни данъци и таксиОбвързаната подкрепа, която е част от директните плащания по Първи стълб, ще изсветли аграрния сектор. От НАП Пловдив заявиха, че приветстват новите изисквания на фонд „Земеделие“ към земеделските производители. През този януари стопаните, които отглеждат плодове и зеленчуци, в това число и оранжерийни, трябва да представят документи, с които да докажат, че са изпълнили изискването за минимален добив от декар. Документите са стокови разписки, кантарни бележки, касови бележки, протоколи, фактури и други.

Прочети още: Какви са минималните добиви на плодове и зеленчуци, за да бъде изплатена обвързана подкрепа

От НАП Пловдив поясниха, че ако земеделският производител продава на тържище или пазар продукцията си, би трябвало да разполага с касов апарат, ако пласира не само своя стока, но и чужда. В този случай касовите бележки се считат за валиден документ, на базата на който може да се обобщят както годишните доходи на земеделския производител, така и достигнатият минимален добив на плодове и/или зеленчуци от декар.

В приходната агенция приемат като достатъчен документ и специална книга, в която земеделският производител записва вида на стоката, която е продал, количеството и цената ѝ, името на купувача (или фирмата на купувача) със съответния му адрес (и БУЛСТАТ на фирмата). В този документ е записано също и името и адреса на производителя. В него фигурират и подписите на продавача и на купувача. Всяка сделка (продажба) е записана под пореден номер. Копие от документа остава при производителя, оригиналът се дава на купувача.

С подобен характер са документи като стоковите разписки и фактурите.

Когато земеделският производител попълва годишна данъчна декларация като физическо лице, той трябва да обобщи получените през изминалата година доходи от продажби на стоката (стоките), която произвежда, и да посочи натрупаната сума. От НАП поясняват, че не изискват от земеделските производители документи, с които да докажат пред данъчните служби описаните в декларациите доходи. Но документите трябва да се пазят от декларатора в случай на данъчна проверка.

При земеделските стопани, които са юридически лица, спорните моменти с доказване на приходите и добиви са отработени и те не би следвало да имат проблеми при кандидатстване за обвързаната подкрепа.

Още през 2015 г. земеделският министър Десислава Танева предупреди, че изискването към овощари и зеленчукопроизводители, което се прилага сега, ще се отнесе и към животновъдите. В края на миналата година огромната част от стопаните на животни получиха обвързано плащане на база „глава животно“. Най-късно през 2017-2018 г. те ще трябва да доказват с подобни документи минимално количество произведено мляко, за да получат субсидия от обвързана подкрепа.

Leave a Comment