Сметната палата: Контролът върху храните не е ефективен заради недостига на хора и пари
Проверките за ГМО са предимно документални, граничният контрол е несигурен, работещите в системата не са мотивирани
Контролът, който осъществява Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), не е достатъчно ефективен, се вижда от доклада на Сметната палата за извършения одит за работата на агенцията в периода 01.01.2010 г. до 30.06.2014 г.
В БАБХ са положени усилия за осигуряване на необходимия административен капацитет, но липсата на адекватно материално стимулиране не способства за поддържане на достатъчна мотивация на работещите в системата, се казва в доклада.
Контролната дейност по безопасност на храните е осъществявана в условията на недостиг на финансови и материални ресурси. Съществуващата тенденция на рестрикции по бюджета на МЗХ обективно дава отражение и върху възможностите за осигуряване на необходимия финансов ресурс за второстепенните му разпоредители, в т.ч. и БАБХ. Наложената практика за осигуряване на допълнителни бюджетни средства, текущо в хода на бюджетната година, не осигурява необходимия за системата стабилитет.
Към март 2015 г. все още няма разработени модули за мониторинг, лабораторен анализ и контрол на качеството и безопасността на храните към специализираната информационна системата „ВетИС“. Не е изградена и Информационна система за лабораторен контрол и проследяемост на пробите и резултатите от тях, във връзка с програмите за контрол на храните и фуражите и здравеопазване на животните. Като цяло през одитирания период не е постигната целта на Стратегията за развитие на информационните технологии в Българската агенция по безопасност на храните за периода 2012 – 2014 г. за изграждане на „Интегрирана информационна система“, която да обхваща информационните й потоци и дейности.
Изготвянето на годишни планове/графици за контрол на обектите за търговия на дребно и обществено хранене, особено в по-големите ОДБХ, обективно е с по-голяма сложност, граничеща с невъзможност, предвид значителния брой на обектите за контрол. Само на територията на ОДБХ – София град, обектите за обществено хранене и търговия на дребно с храни са над 18 500.
Спецификата на вноса и неговата непредсказуемост са причини официалният контрол да не може да бъде планиран и да не се изготвят планове за контрол. Това поставя ОДБХ и граничните пунктове пред сериозното предизвикателство да осъществяват дейността си съобразно разполагаемия административен капацитет в условия на неясна натовареност.
Данните за осъществения официален контрол върху ГМО показват увеличаване на извършените проверки и изпълнение на одобрените календарни графици за пробонабиране за анализ на ГМО. Контролът при извършването на тематични проверки в производствените обекти е предимно документален, въз основа на търговските документи и декларациите за отсъствие на ГМО в партидите, които се влагат от съответния производител. Аналогично на контрола по безопасност на храните в страната и при контрола върху ГМО съществуват слабости, изразяващи се в липса на ротация и извършване на проверките само от един инспектор.
Наред с това БАБХ като орган, осъществяващ основна контролна функция по безопасност на храните, остава неразпознаваема от населението институция, сочи докладът. Една трета от анкетирани в национално проучване не знаят кои са органите, които осъществяват контрол по безопасност на храните.
Една от препоръките на Сметната палата е да има дежурен служител, който да е на разположение извън работно време за спешни случаи, денонощно, 7 дни в седмицата във всички подразделения на БАБХ.
Трябва да се предприемат мерки за своевременна публичност на информацията за наличието на опасни храни с цел адекватна защита на населението, препоръчва още Сметната палата.
Общо препоръките, отправени към министъра на земеделието и храните са 10, а към изпълнителния директор на БАБХ са 29.