Съюзът на говедовъдите се събира утре в Раковски да анализира кризата

Село Поройна

Село Поройна

Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ) ще проведе първия си Управителен съвет за тази година в град Раковски, област Пловдив, утре, 13 януари, информира изпълнителният директор Михаил Михайлов.  Ранното провеждане на съвета е продиктувано от неизвестността за бъдещето на сектор мляко, предстоящия форум по въпросите на млякото по време на Зелената седмица в Берлин, промените в редица закони и наредби свързани с животновъдството и с предстоящите проверки в млекопроизводителните стопанства.

Въпреки че все още липсват статистически данни за млекопроизводството през кризисната 2015 г., според Михайлов могат да се направя някои изводи. Нова Зеландия, която е един от най-големите производители на млечни продукти в света, е намалила производството си с близо 7%, а 200 хил. крави са унищожени.

Средната изкупна цена на суровото мляко в Европа за декември е 30.06 цента, като за старите 15 европейски държави цената е 31.19, а за останалите 14 европейски държави където е и България, цената е 26.87 евроцента. В сравнение с ноември намалението е 0.6%, докато през последните три месеца е имало повишение. През декември 2014 г. изкупната цена на млякото е била 33.8 евроцента, което е с 3.2 цента повече, припомня директорът на НСГБ.

За декември увеличение на цената има само в България (29.05 евроцента при 28.75 за ноември). През декември нашата страна се нарежда на 18-то място в Европа по изкупна цена на млякото. Румънските млекопроизводители получават по 27.8 евроцента. Гръцките –   42 цента за литър мляко почти целогодишно.

Кризата в сектора ще продълже независимо от приложените мерки, смята Михайлов. Млекопроизводителите усещат, че все още не е измислена рецептата за излизане от ситуацията. Изключително важен ще бъде форума които ще се проведе по време на Зелената седмица в Берлин. На 18 януари т.г. от 14.00 часа. в три кръга,  представители от политиката, млечната промишленост и науката ще обсъдят своите гледни точки по спорни политически правила по отношение  цените на млякото, хуманното отношение към животните, помощите  в пряк контакт. Форума ще мине под мотото „Мляко, пазар и възможности”. Би било много добре ако България има присъствие на това събитие, отбелязва Михаил Михайлов.

Директорът дава пример за обсъждане от УС на съюза с базираната  в Холандия мандра Friesland  Campina. От 1 януари до 11 февруари 2016 г. тя изплаща бонуси от 2 цента за литър на млекопроизводители, които не увеличават размера на доставката. Тази оферта важи и за германските членовете на мандрата.

Leave a Comment