Ренета Инджова: 7 месеца се опитвам да се освободя от заместника си!
След 4 години Националният статистически институт може да не съществува
„Седем месеца се опитвам да се освободя от заместника си Цветан Нанов и не мога.“ Това призна в студиото на бТВ тази сутрин председателят на Националния статистически институт Ренета Инджова.
Тя разказа и защо иска да изгони Нанов. Приблизително преди година Инджова счупила крак и излязла за 45 дни в болнични. Оторизирала заместника си да я представлява по време на отсъствието ѝ. Когато се завърнала отново в НСИ, Инджова констатирала, че Цветан Нанов е избрал по обявена обществена поръчка доставчик, заради който в момента служителите на НСИ ползват най-скъпите самолетни билети, за да пътуват до Брюксел.
Бившият служебен премиер поясни, че билетите за полетите на българските статистици се плащат от ЕВРОСТАТ, а билетите на „България ер“ са най-скъпите в рамките на съюза.
Според Инджова вината за съществуващите изкривявания при обществените поръчки не е толкова голяма нито на доставчиците, нито на заявителите, колкото на регулаторните органи. Тя поясни, че Цветан Нанов е назначен от правителството и то трябва да го освободи. Но, досега това не се е случило. „Един вицепремиер юрист ми каза: „Не е демократично да го освободим“, цитира сдържано Ренета Инджова.
„Няма значение дали и с колко се е облагодетелствал Нанов от тази обществена поръчка“, категорична бе председателката на НСИ. По-важното е, че той е представител на политическото тяло и заради този акт, би следвало да бъде изгонен от държавната администрация и никога повече да не си намери място в нея“, каза тя.
В последните месеци Нанов представял болнички от родното си място, за да не се явява на работа. Инджова се обърна по този повод и към ТЕЛК, ЛКК и НОИ, за да попита толкова ли сме богати, че тези институции да не искат да разкриват фалшификатите, какъвто представлявал болничният лист на Нанов.
Председателката на НСИ коментира още, че от 6 месеца чака МС да одобри стратегията на националната статистика за периода 2014 – 2020 г., но това не се случва. Вчера стратегията е била внесена формалко за разглеждане от кабинета и върната реално за доразработване.
Инджова напомни, че ако въпросната разработка не бъде приета, ЕК ще наложи реални санкции на държавата.
Бившата министър-председателка каза още, че след 4 години НСИ може да престане да съществува, тъй като от 4 години институцията не е получила и един лев допълнително, за да развие собствена ифраструктура. Средствата, с които оцеляват 1100-те служители идват от европейски проекти, по които работят. „Но след 4 години НСИ изцяло ще се декапитализира“, предрече Ренета Инджова.