В Устина и Брестовица разляха вино с любов за свети Трифон
Музика заехтя и хорá се завиха днес още от сутринта за празника на свети Трифон Зарезан в Устина. Пред читалището се събра цялото село да напълни очи с шарените носии и пъргавите танци на местните ученици. Йордан Гугов бе избран за Цар на виното сред домашните майстори на родопското селце.
Тазгодишният владетел на приза получи за награда 90-литров неръждаем съд за вино, подарък от ТМ Инокс и Вила „Юстина“. Лично собственикът на винарната Милко Цветков го поздрави и отправи покана към лозарите, ако имат въпроси по тънкостите в правенето на еликсира, да се обръщат към технолозите на Вила „Юстина“.
С каручка и натоварена в нея бъчва, водени от свещеника, хората се отправила към лозята, за да изпълнят ритуала от древността – зарязване.
Във каменната Вила „Юстина“ приятели на винарната се зарадваха на чешма, изникнала като от приказките. От нейните два чучура младо червено вино течеше безспир и вдигаше пяна. В широкия двор ухаеше вкусно, а домакините обясниха, че сред крехките мезета има печено месо от диво прасе и от френските козички Боер, наред с традиционните свински пържоли, кебапчета и кюфтета.
Около 300 гости посрещна Вила Юстина, сред които областният управител Здравко Димитров, зам.-кметовете на Пловдив Георги Титюков и Стефан Стоянов, футболната легенда Петър Зехтински, художници, бизнесмени и всякакви почитатели на виното и най-големия му празник.
Столицата на виното Брестовица подхвана празника още от събота вечерта с народни танци на площада, а днес продължи с традиционно литийно шествие към лозята, водено от отец Данаил, кмета Любен Радев и собствениците на петте винарни в селото. Там, както си му е редът, корените бяха поляти с вино, а ножиците заиграха по сухите зимни пръчки. Винарните пуснаха канелките на бъчвите и чашите на всички вярващи в чудесата на свети Трифон, се напълниха.
Около обед към мегдана на Брестовица заприиждаха за празника хора от четирите посоки на света и най-вече от Пловдив. Над площада се изви дим от цвъртящи кебапчета, а домашните винари извадиха пластмасови чашки и се заеха да ги пълнят и продават.
Самотен гайдар посрещаше на улицата гостите на столицата и въпреки че изглеждаше тъжен, весела музика се лееше от меха.