Пчеларите възразяват срещу проектонаредбата за медоносните растения

 

Николай Гайдов

Николай Гайдов

Пчеларите не са съгласни с някои от текстовете в проектонаредбата за допълнение и изменение на наредба 7 от м.г., която касае мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР. Промяната в норматива дава възможност за допълнително подпомагане на производители на медоносни растения, които са сключили договор с пчелар, който се грижи за поне 20 пчелни семейства. Очакването на производителите на пчелен мед е, че растениевъдите ще поделят пчеларите, с които са подписали договор, субсидията от 129.5 евро за хектар.

Проектонаредбата обаче остава „вратичка“, която позволява на производителите на слънчоглед (или някое друго от общо 51 медоносни култури, изброени в документа), да създадат собствени пчелини и да запазят субсидията в пълния ѝ размер, без да се налага да я делят с пчеларския бранш.

„Факт е, че в очакване на подпомагането по мярка 10, през миналата година имаме нови 40 хиляди пчелни семейства. Те са на зърнопроизводители и други растениевъди“, посочи Николай Гайдов, председател на пловдивското пчеларско дружество „Акация 1899“.

При откриването на изложбата „Апи България – светът на пчелите“ в пловдивския панаир вчера от земеделския министър Десислава Танева и кмета на Пловдив Иван Тотев, пчеларите са посочили проблема в проектонаредбата. „Отговорът на министър Танева бе да подадем възражение до 26 февруари“, обясни Николай Гайдов. Той допълни, че вече има внесени възражения от пчеларския бранш, чието основно искане е да се постави условие в бъдещата наредба пчелините, които могат да участват в мярка 10 да са регистрирани поне от три години като животновъден обект.

Специална дискусия по проектонаредбата между пчелари и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите и други браншови организации, е предвидена в зала „Георги Гърдев“ в палата 2 на панаира в Пловдив, където е изложбата „Апи България“, в петък, 26 февруари от 14 часа.

 

Leave a Comment